В Запоріжжі навчання відбуватиметься виключно в дистанційному форматі. Відповідне рішення було оприлюднене 16 серпня обласною та міською владою.
Однак всупереч тому, що Запоріжжя знаходиться всього в парі десятків кілометрів від фронту та регулярно обстрілюється російською армією, далеко не всі були в захваті від онлайн навчання. Безпекою маленьких запоріжців були готові нехтувати як в кабінетах Міністерства освіти, так і за столами посадовців в Запоріжжі.
Небезпечна освіта
Попри воєнний стан і постійні обстріли Запоріжжя С-300 – установками, на які не встигає відреагувати система сповіщення, Міністерство освіти і науки України надало навчальним закладам право самостійно обирати форму навчання – офлайн чи онлайн. Опубліковане рішення МОН викликало шквал критики в соцмережах, зокрема, серед мешканців прифронтових регіонів. Батьківські колективи неодноразово заявляли, що таким чином Міністертсво освіти знімає з себе відповідальність за долю дітей й відсторонюється від вирішення безпекової ситуації в прифронтових регіонах.
Опасіння батьків підтвердились вже в Запоріжжі. Влітку освітяни з різних навчальних закладів почали повідомляти про тиск з боку місцевих відділів освіти, які мали намір посадити дітей за парти в декілька десятків кілометрів від фронту.
За словами завідувача відділення Запорізького медичного коледжу, депутата Запорізької міської ради фракції «Європейська Солідарність» Павла Варванського, його колег з музичного коледжу керівництво з вищих інстанцій не тільки закликало відстоювати офлайн-форму занять, але й примушувало брати на себе відповідальність за життя вихованців в умовах війни:
«Деякі керівники навчальних закладів з незрозумілою впертістю обстоюють традиційний формат навчання в нинішніх умовах. Зокрема, в Запорізькому музичному коледжі ім Майбороди викладачів примушують підписувати так звану інформовану згоду, яка передбачає повне звільнення керівництва коледжу від відповідальності в разі виникнення в процесі очного навчання на території коледжу надзвичайних ситуацій з загрозою життя та здоров’я ( що пов’язано з військовими діями). Це аболютно протизаконні дії, з приводу яких я та мої колеги підготували депутатські звернення в відповідні інстанції», – розповідає Павло Варванський.
Викладач розповідає, що вплинути намагались і на батьків:
«На жаль, влітку мали місце якісь незрозумілі маніпуляції керівних органів освіти з проведення опитування серед батьків з метою визначити умови та формат навчального року з першого вересня. В умовах воєнного стану та частих обстрілів міста та області вважаю такі «ігри» в демократію недоречними. Маємо розуміти. Проживання в умовах досяжності С-300 та подібних систем ураження пов’язано з ризиком обстрілів, які не фіксуються ППО, і не можуть бути ліквідованими нашими засобами ППО. Це означає те, що здебільшого містяни чують спочатку вибухи, а потім вже сигнали сирени. Тобто, люди ніяким чином не можуть дістатися в потрібний момент укриття», – каже Павло Варванський.
В липні освітянин направив депутатське звернення до обласної влади з вимогою залишити в Запоріжжі онлайн-навчання.
Коли за парти?
«У Запорізькій області та прифронтовому місті Запоріжжі за рішенням ЗОВА освітні послуги будуть надаватися виключно в дистанційному форматі, принаймні до того часу, коли покращиться безпекова ситуація, зменшиться кількість повітряних тривог або віддалиться лінія розмежування», – повідомляє депутатка Запорізької обласної ради фракції «Європейська Солідарність» Ольга Стандіченко.
Освітянка, завідувачка кафедри українознавства, ЗНУ, Ольга Стадніченко називає незаконними маніпуляції з опитуванням батьків.
«Формат навчання визначається засновником, часто це Запорізька обласна рада або Запорізька міська рада для закладів середньої освіти. Тому будь-які результати опитування батьків чи вольові рішення керівників навчальних закладів, які пропонують писати згоди вчителів на роботу офлайн або батьків про згоду дітей є незаконними. Більшість шкіл та дитячих садочків не мають відповідно обладнаних укриттів. А часті тривоги та прильоти до оголошення тривоги не дозволяють наражати на небезпеку дітей. Навчальні заклади, які перебувають у тимчасовій окупації, теж працюють у дистанційному форматі, оскільки учні й вчителі перебувають у різних місцях тимчасової евакуації і це єдиний спосіб здійснювати навчальний процес. Розуміємо стурбованість батьків і дітей щодо якості дистанційної освіти, але, на жаль, сьогодні вибираємо безпеку для дітей і вчителів. Про все інше будемо дбати після перемоги», – каже Ольга Стадніченко.
Що з укриттями
На момент, коли велись дискусії щодо форми навчання, в Запоріжжі вже була відома статистика стану укриттів. Станом на серпень лише кожне четверте укриття в навчальному закладі може приймати людей.
«У нас є мапа шкіл по укриттях. З 192 заклади міста Запоріжжя і район – 48 «зелені». З точки зору укриттів вони готові. Але є інші питання. Маємо усувати певні недоліки. Ті 69 закладів, які «жовті», – це рекомендовані за певної умови», – повідомила директорка департаменту освіти і науки Запорізької ОВА Людмила Бухаріна на брифінгу.
Що стосується загальної ситуації по місту – в Запоріжжі більшість укриттів непридатні до експлуатації. За офіційними даними в Запоріжжі з 272 укриттів та сховищ лише 40 готові до використання, 168 обмежено готові, а 64 – взагалі не готові.
«У навчальних закладах проводитимуть роботи з облаштування укриттів, щоб мати можливість перейти на змішану форму навчання при поліпшенні безпекової ситуації», — повідомив секретар Запорізької міської ради Анатолій Куртєв.
Втім реальний стан справ показує, що нерідко такі роботи закінчуються збагаченням окремих посадовців – тільки у 2023 році до суду скеровано 2 обвинувальні акти прокуратури щодо 5 осіб у провадженнях, пов’язаних із привласненням та нецільовим використанням коштів, призначених на утримання споруд цивільного захисту.
Тим часом в інших областях
Окрім Запоріжжя, навчальний рік стартує виключно у дистанційнов Луганській, Донецькій та Херсонських областях. Виключно в очному форматі працюватимуть школи у Львівській та Івано-Франківській областях.
У всіх інших регіонах навчання відбуватиметься в змішаному форматі.
У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp