Вже п’ятий рік, як в Україні зламано стару систему централізації й розбудовується сильне місцеве самоврядування. 1 квітня 2014 року було прийнято Концепцію реформи місцевого самоврядування, що стало початком реформи децентралізації, яка дала значні фінансові ресурси для громад. Підводячи перші підсумки децентралізації, Уряд наголошує на важливості поетапності процесу: громади, які об’єдналися в ОТГ, довели успішність реформи. Наразі найголовнішим є її продовження.
Навіщо потрібна децентралізація?
Децентралізація — це передача повноважень і фінансів від державної влади ближче до людей — органам місцевого самоврядування. Це дозволяє оперативніше вирішувати питання, які турбують людей, більш ефективно витрачати кошти — саме на ті проблеми, які громада хоче розв’язати якомога швидше.
Очевидні на сьогодні речі ще п’ять років тому розуміли лише самі представники місцевого самоврядування. Як зізнаються голови селищних та сільських громад, відсутність на територіях реальних механізмів керування була величезною проблемою. Рішення про старт очікуваної ними децентралізації ухвалювалося в складний для країни час.
— Пригадую той період, коли фактично перед Україною стояло головне ключове питання — захист нашої територіальної цілісності, захист наших кордонів. Ми тоді усвідомлювали, як усвідомлюємо і сьогодні, що неможливо зробити сильною і успішною Україну, якщо ми, не захищаючи одночасно кордони, не будемо проводити дуже глибокі внутрішні реформи. І тоді усією командою, і особливо я відзначу Володимира Гройсмана, який став мотором цього процесу, розпочали реформу децентралізації, — відзначає спікер Верховної Ради Андрій Парубій.
Слід сказати, що саме заради втілення цієї реформи в життя Гройсман і прийшов працювати в центральну владу. Дати старт децентралізації Прем’єр намагався ще коли був мером Вінниці, але тоді влада в столиці не хотіла нічого чути. Вже ставши очільником Уряду, Гройсман переконував і своїх колег-міністрів, і народних депутатів та навіть Президента України щоб вони підтримали реформу.
Ефективне самоврядування. Що це означає?
Від самого початку введення в дію реформи була сформульована дуже чітка мета — підвищення якості життя людей.
— Що таке децентралізація? Вона передбачає створення фінансово незалежних громад, які зможуть самостійно і на належному рівні утримувати дитячі садки і школи, амбулаторії, будинки культури і клуби, дороги, інфраструктуру. Простіше кажучи, децентралізація – це реальний шлях до підвищення якості повсякденного життя мешканців кожного села, селища чи міста, — наголошував Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Втілити цю мету в реальність можливо лише шляхом побудови ефективної моделі місцевого самоврядування. Для цього громади мали отримати повноваження, фінансові ресурси і контроль. Завдяки ініціативам Уряду, у тому числі й законодавчим, це було досягнуто. На сьогодні 876 об’єднаних громад отримали від держави повноваження, ресурси, землю у комунальну власність. 646 ОТГ отримали у власність від держави 1,5 млн. га земель за межами населених пунктів. Відповідно, громади мають ресурси для розвитку. Окрім того, держава фінансує інфраструктурні та освітні проекти в регіонах, розвиток сільської медицини, підтримку агровиробників.
Амбітні плани Веселого
За даними Міністерства регіонального розвитку, Запорізька область входить до переліку регіонів з найвищими темпами і якістю децентралізації. Моніторинг свідчить, що одним з найбільш динамічних показників є співпраця територіальних громад.
Прикладом громади, яка успішно реалізує всі можливості, надані реформою, є Веселівська селищна ОТГ, яку очолює Петро Кияшко. Громада була утворена у жовтні 2015 року. Як пригадує голова, найскладнішим на той час була відсутність законів, але Кабінет міністрів, профільне міністерство були завжди на зв’язку, і це дозволяло оперативно напрацьовувати досвід, за яким потім діяли і інші громади.
— Люди повірили в об’єднання дуже швидко. Починали ми в 2015 році з бюджетом у 28 млн. гривень. А сьогодні — це 98 мільйонів. Ті кошти, які ми збираємо на території, збільшились удвічі, — розповів Петро Кияшко.
Громада має сучасний ЦНАП, проводиться ремонт гімназії (лише на утеплення витрачено понад 9 млн. грн.), пробурені дві свердловини для вирішення питання з постачанням води, ремонтуються дороги, тротуари, ведеться робота з благоустрою. Перелічити всі пункти, якими можуть пишатися жителі громади, складно, тому що їх дуже багато. За досвідом у Веселе приїжджають представники громад зі всієї України.
За словами Петра Кияшка, Веселівська громада має амбіційний проект: збудувати власний басейн.
— Ми довго працювали над цим проектом, його вартість — 64 млн. грн. Басейн буде на 5-6 доріжок, довжиною 25 метрів, що дасть можливість приймати у себе спортивні змагання. Для дітей буде дещо менший басейн. Також відвідувачам буде доступний сучасний тренажерний зал, кафе, готель на 14-15 номерів. Це створить всі умови, щоб люди приїжджали до нас у гості, а ми їх зустрічали на належному рівні, — ділиться планами Петро Кияшко.
Громада створила сільськогосподарський кооператив: в одному із сіл планується задіяти крапельне зрошення, щоб можна було вирощувати смородину, малину, полуницю, отримуючи високі врожаї.
На думку голови громади, велику роль у становленні ОТГ зіграв Уряд.
— Часто нас запрошують на навчання, і ми їздимо і навчаємось. Адже на перехідному етапі важливо зробити якомога менше помилок. Я щонайменше 15 разів зустрічався із Володимиром Гройсманом, а також із Геннадієм Зубком, В’ячеславом Негодою. Це — двигуни реформи. Наша велика їм дяка за ту роботу, яку вони проводять. Зокрема, організували співпрацю і з Естонією, і з Польщею, і з Німеччиною.
На переконання Петра Кияшка, запорука успішного розвитку ОТГ — у бажанні людей. Пропонувати готові рішення простіше, а обговорювати з людьми складніше, але саме такий шлях дозволяє розбудити і об’єднати громаду.
Найуспішнішу реформу потрібно закріпити
Експерти в унісон говорять: реформа децентралізації є найуспішнішою в Україні і має стати незворотною. Адже громади зацікавлені в тому, щоб мати сталі правила гри, а відповідно — і перспективи на багато років. Наразі і уряд, і громадськість висловлюються за законодавче закріплення децентралізації на рівні Конституції. Це убезпечить досягнуте від імпульсивних змін та руйнування через популізм.
— Треба захищати реформу. Конституція дає такий захист, дає поштовх для створення можливостей розвитку кожної громади. Ми пройшли п’ять років реформи успішно, і наступні роки мають стати ривком розвитку регіональної економіки і покращення життя людей, — пояснює Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Андрій Залевський