В рамках медичної реформи органи місцевого самоврядування мали б здійснити оптимізацію медичних закладів, перевести ті, що залишилися в КНП (комунальні некомерцій підприємства), а вони у свою чергу, з 1 квітня мають перейти на прямі міжбюджетні відносини з Національною службою здоров’я. Що це означає?
КНП мають фінансуватися з коштів державного бюджету, зараз комунальні медичні установи фінансуються з місцевого.
Обласна рада оптимізацію вже провела у спосіб, який суспільтву недокінця є зрозумілим. Зокрема протитуберкульозні диспансери, ценри, які лікують ВІЛ-інфікованих та центри переливання крові у переважній більшості закриють, натомість буде один — обласний з місцем розташування в Запоріжжі.
Ситуація на міському рівні на разі невирішена. Тобто, як оптимузовуватимуть медичні заклади, які є комунальними закладами міста на разі невідомо, не було ні проєктів, ні рішень, але фінансування їх є лише на півроку. Так закладено у міському бюджеті на 2020 рік.
Сьогодні міський голова Запоріжжі повідомив, що депутати хочуть направити звернення на ім’я Президента України Кабміну та Запорізької обласної ради щодо неприпустимості закриття протитуберкульозних амбулаторних диспансерів, скорочення їх фінансування, зменшення ліжко-місць, звільнення лікарів-фтизіатрів. Більше того, навіть заявив, що медичні заклади можуть дофінансувати з міського бюджету. Але як, якщо фінансування на медичні комунальні установи міста є лише на півроку?
Під час погоджувальної ради запропонував депутатам міської ради прийняти завтра на сесії звернення до Президента України, Кабміну та Запорізької обласної ради щодо неприпустимості закриття протитуберкульозних амбулаторних диспансерів, скорочення їх фінансування, зменшення ліжко-місць, звільнення лікарів-фтизіатрів.
«Оптимізація» витрат на утримання медичних установ запланована з 1 квітня, згідно з відповідним рішенням Запорізької обласної ради, на балансі якої знаходяться чотири тубдиспансери в Запоріжжі. Це при тому, що наша область — в п’ятірці регіонів України з найвищим рівнем захворюваності на туберкульоз серед дорослого населення і була на першому місці за рівнем захворюваності дітей.
Тож така ситуація викликає великий суспільний резонанс, тому ми не можемо допустити закриття таких спеціалізованих медзакладів. У разі необхідності місто готове допомогти облраді коштами для збереження штату медичних працівників.
Який ККД від таких звернень, нехай оцінюють юристи, втім оптимізація в врамках медичної реформи була покладена на органи місцевого самоврядування, тож на разі незрозуміло як на рішення облради може вплинути Президент чи Кабмін.