Сімейні конфлікти та непорозуміння іноді можуть приводити до серйозних наслідків та знаходити вихід у публічній площині.
21-річний запоріжець Борис Балашов намагається взяти дозвіл піклування над 14-річним братом по мамі Іваном Шмиглею та займатися його вихованням самостійно. Чоловік вважає, що їх спільна мати не дає належного виховання дитині та не створює необхідних умов для життя власному синові. Окрім цього, негативно впливає на психіку брата, чинить тиск – психологічний та фізичний.
Борис розповів — багато років хлопці не мали змоги повноцінно спілкуватися і віддалились один від одного. Старшого забрав рідний батько, молодший залишився мешкати матір’ю та біологічним татом. Та останнім часом брати відновили відносини, молодший досягнув уже свідомого віку і також почав проявляти ініціативу.
Не так давно Борис прийняв рішення забрати брата до себе, він вважає, що мати — Тетяна псує дитинство Іванові так само, як колись псувала йому. Ваня розділяє намір брата, втім його батьки проти. У ситуацію довелося втрутитися Службі у справах дітей.
Журналісти «Форпост» поспілкувались з матір’ю, соціальними службами, а також з адвокатом, аби розібратись в яких умовах жив хлопець та, яка насправді ситуація в родині.
14-річний Іван мешкає зі своїми батьками, які хоч і проживають разом, але офіційно розлучені. Мати Тетяна працює медсестрою у фізіотерапевтичному кабінеті, а батько Олексій електриком-теслею. Борис мешкає окремо зі своїм батьком, працює в СІЗО і підробляє кінологом. Декілька тижнів тому в них стався родинний конфлікт, котрий розв’язав боротьбу за дитину між старшим братом та матір’ю. За словами Бориса, молодший брат розповів, що мати не пустила його додому та звинуватила у крадіжці. Наступного дня хлопці разом відправились до матері аби обговорити усе. У родині стався скандал під час якого жінка проявила силу до молодшого сина. Сутичка закінчилась спільним візитом до райвідділу поліції та взаємними заявами.
Рідна бабуся Вані з боку батька — Антоніна Миколаївна підтримує бажання братів мешкати разом, на її думку, мати не здатна створити комфортну атмосферу, натомість лише чинить фізичний та психологічний тиск у родині. Жінка приїхала того дня до відділку і бачила все на власні очі. Ось, що вона розповіла журналістам:
«Нам було складно спілкуватись з онуком, Тетяна перешкоджала його зустрічам і зі мною, і з братом. Якщо й відправляла сина до мене, то тільки за грішми. Після того, як Боря привів Івана до матері — в родині стався конфлікт і ми всі опинились в районному відділку поліції. Варто було бачити, як Ваня ховався за мене, він боявся гніву матері. Найгірше та найстрашніше, що перший аргумент на користь проживання з братом, який навів 14-річний парубок матері, було: «У мене тепер буде власне ліжко, розумієш?». Ви уявляєте в яких умовах він жив?! Якби ви бачили як поводила себе Тетяна у відділку поліції: крики, галас, погрози. Її емоційний та психологічний стан ненормальний. Я знала, що Вані там погано, але забрати не можу, я всього лише пенсіонерка з інвалідом на плечах. Звісно, що допомагатиму чим зможу, але я впевнена, що Ваня буде краще почуватися у Борі. Він подбає про брата».
Батьки мають інший погляд на ситуацію та вважають, що головний мотив старшого брата – квартира, в якій зареєстрований Ваня. Мати відмовилась коментувати ситуацію та відповіла, що вони самостійно розберуться в цій справі, а ось поспілкуватись трохи з батьком нам таки вдалося:
«Я не бачу, що тут коментувати і вважаю що судитись немає за що, бо ми маємо належні умови для виховання дитини, натомість Боря не зможе надати їх братові. Те, що Ваня наразі бажає жити з ним – це просто психологічний вплив. Йому всього 14-ть років, він переживає перехідний вік, а цим вдало скористалися, підмовивши. Основна мета Борі – це наша квартира. Взагалі там мешкають самі кримінальники і дитину ми не залишимо їм», — зазначив Олексій.
Щодо квартирного питання, варто зазначити, що молодший брат Іван зареєстрований навіть не в маминій квартирі, а у бабусиній. Пояснюючи ситуацію, Антоніна Миколаївна розповіла журналістам, що це саме батьки хлопця бажають отримати частку від її квартири тому й прописали хлопця до неї. (Для цієї сім’ї, хто б які наміри не мав, було б травматично почути, що від місця реєстрації неповнолітнього власність його родичів, як і власне його також, не залежить жодним чином. Такий підхід – совкова ментальність, яка не має нічого спільного з українським законодавством – ред. )
Сьогодні соціальні служби займаються справою родини, Ваня мешкає зі старшим братом та його батьком у їх двокімнатній квартирі. Борис розповів, що вони облаштували місце і відокремили його таким чином аби хлопець мав свій простір, окрім цього записали його на спортивну секцію. Зараз хлопець продає спільну з батьком квартиру і вже запланували придбання нового будинку, щоб мешкати там разом.
Керівниця районного відділу Служби у справах дітей Ольга Ренгевич розповіла на якому етапі наразі справа:
«Звісно, що на цю мить я не можу сказати з ким залишиться дитина. Борис попросив дозвіл на те, щоб взяти на піклування молодшого брата, офіційно надав заяву і виклав свої аргументи. Ми були у нього в квартирі, подивились умови в домівці у матері й поспілкувались з усіма, хто бере участь у справі. Найближчим часом будуть проведені перевірки через Міносвіти та Міністерство охорони здоров’я. Можу сказати, що ті умови, які бачили ми, задовольняють потреби дитини, але казати щось ще зарано. Допоки ситуація вирішується Іван може перебувати у свого старшого брата», — висловилась начальниця.
Зазначимо, що 14 років хлопцю виповнилось ще у січні, але документи на отримання ID-картки для Вані не було подано. Ми поспілкувались з адвокатом Сергієм Лишенком та дізналися, як з юридичного боку виглядає ця ситуація і чим вона може звершитись враховуючи вищезазначені аргументи:
«Ну, по-перше, зазначу, що після 15-ти років він самостійно зможе визначати частку опікунів. Наразі для того аби отримати право на піклування необхідно позбавити матір і тата батьківських прав, для цього потрібні серйозні підстави. Соціальні служби – це орган який виявляє порушення у відношенні батьків до дітей в цьому випадку. Після того, як всі матеріали справи буде виявлено, соцслужба винесе «висновок», згідно з яким буде прийматись рішення. Якщо є такий намір, то необхідно зафіксувати порушення. В даній ситуації у дитини немає ID-картки, потрібно займатись нею та надати докази, що цим займався брат, а не мати, якщо це фізичне насилля – також надавати зафіксовані докази, якщо у хлопця немає власного ліжка – це ще одна проблема. Потрібно виявляти рівень провини мами у ситуації і доводити її. Цим я і раджу зайнятись наразі», — прояснив справу адвокат.
Борис розповів, його бажання забрати Івана мотивоване власним досвідом, який хлопець отримав, мешкаючи з матір’ю. Він розповів, що фізичне насилля та приниження не припинялись, мати постійно налаштовувала його проти батька, а у випадку Вані проти брата. Десять років тому в ситуацію втрутився батько Бориса – Сергій і попри труднощі та тривалість процесу забрав сина в колишньої дружини. Сьогодні Борис намагається забрати брата у матері, адже вважає, що небажання Вані жити з мамою – це результати її невдалої системи виховання.
Те, з ким краще мешкати Іванові, вирішуватимуть спеціалісти, сподіваємось, що ця історія завершиться хепі-ендом, насамперед для дитини.