Комунальне підприємство «Запоріжелектротранс» вкотре оголосило про проведення конкурсу з закупки систем глобальної навігації та глобального позиціонування. Оголошена вартість — 2 мільйони гривень.
Конкурс оголошено не вперше, адже попереднього разу — 13 жовтня 2017 року торги скасували через відсутність конкуренції. Тоді очікувана вартість була вдвічі більшою — понад 4 мільйони і 100 тисяч. Системи гробальної навігації досі не закуплені, хоч гроші на них виділили ще в минулому році.
У жовтні на конкурс подавали документи 4 компанії: ПрАТ «ЕЛСІТОН», КІТ-СЕРВІС ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО, ТОВ Інтеллі та ТОВ «ДОЗОР УКРАЇНА». Документи трьох з них відхилили, вони не відповідали вимогам конкурсу, а червертій компанії, документи якої очевидно підходили, торгуватися не було з ким, тому через відсутність конкуренції конкурс скасували, такі вимоги українського законодавства.
Вдруге його оголосили вже в грудні, а 26 числа конкурс офіційно розпочався. Документи на конкурс знову подає 4 компанії, дві з тих, які подавалися раніше — КІТ-СЕРВІС ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО, ТОВ Інтеллі вирішують більше не пробувати свого щастя. Замість них заходять ТОВ Навітрек та ТОВ АЙ-СІТІ. Варто зазначити, кожна подача заявки на конкурс обходиться компанії 1700 гривень, а тому компанії, які розмуміють, що вимоги тендеру прописані під конкретного учасника, відмовляються подаватися вдруге. А щоб подати заяву до антимонопольного комітету, доводиться витрачати в рази більше — 5000 гривень. Тож більшість просто опускають руки і мовчки йдуть.
На сьогодні статус аукціону — завершений. Компанія ТОВ Навітрек випала з торгів, боротьбу продовжили три підсприємства. Пропозиції одного учасника відхилили 2 січня, іншого 19 січня. Зараз очікує рішення ТОВ «ДОЗОР УКРАЇНА». Отже, переможця знову немає, а обурені запоріжці активно висловлюють свої думки, коментуючи конкурс на сторінках сайту dozorro.org
У чому ж полягають умови конкурсу і чому люди завляють, що прописані вони під конкретну компанію? В цьому ми розбиралися з юристом Сергієм Лишенком.
Юрист вважає, що в даному випадку порушення явні та беззаперечні.
«Основним і дуже грубим порушенням при написанні вимог цього терндеру є точна назва моделей, їх комплектації, та жодного слова не вказано, що допускаються аналоги. Згідно українського законодавства повинно бути прописано — «або аналоги». Якщо логічно подумати, як гадаєте, скільки компаній мають в наявності товари саме таких марок, моделей і комплектації? Правильно — одна! Інші можуть мати щось інше, нічим не гірне, але аналогічне. А якщо пробувати укомплектувати свою техніку спеціально під цей тендер, то швидко це не вдасться зробити і всі строки будуть пропущені. Далі буде ще цікавіше, бо поки конкурс проводять і ніяк не проведуть, курс долара змінююється, а тому з’явиться ще один документ, в кому пропишуть, що видано ще на 250 тисяч більше, у зв’язку з тим, що курс валют на час оголошеня конкурсу вперше був іншим», — каже юрист Сергій Лишенко.