Запорізький історик і “кіборг” Вячеслав Зайцев в прямому етері віжн-радіо “На дотик” розповів про формування комплексу меншовартості українців, про радянські міфи та декомунізацію як крок до деколонізації, яка вже розпочалася
Нещодавно в Запорізькій обласній науковій бібліотеці відбулася лекція “Деколонізація: як формувався образ покровителя” з істориком Вячеславом Зайцевим та Петром Бойком, науковим співробітником інституту української археографії та джерелознавства НАНУ.
Про актуальність деколонізації, про те, як формувався образ «покровителя» і створення історичних фейків, ведуча Антоніна Богуславська запитала в студії віжн-радіо “На дотик” у Вячеслава Зайцева:
— Багато хто ще почуває себе другосортним. Якщо за царату — це малороси, за Радянського Союзу — хохли. Тобто були великороси, і були малороси, це такі кумедні люди, салоїди. І от зараз мені дуже подобається, що через цю, на жаль, війну, яка відбувається, стереотип українця в російській уяві дуже змінився на отакого «намаханого» бойовика з гранатометом, в касці.
Нагадаю, що війна, яка триває зараз, московсько-українська, це не перша війна з Росією.Війни ще тривали з 16го століття. Я нагадаю, що Сагайдачний в 18-му році був під Москвою, воював з росіянами. І далі це Мазепа під Полтавою і запорожці, які виступили на його боці.
Завдання будь-якої метрополії (держава, яка має колонію), за словами Зайцева, зробити колонію меншовартісною, кумедною, дикунами.
— Цей проект, який почали у 2014 році запулювати, проект Новоросії — це класичний колоніальний проект 18 століття. Наприклад, Нова Каледонія, Нова Шотландія, Нова Англія, Нова Зеландія, Новий Південний Уельс.
Коли метрополії намагаються знищити підгрунтя — назву держави, культуру.
Професор Турченко в своїй книзі задається таким питанням: а назвіть мені новоросійські пісні? Є 300 тисяч українських пісень. Або новоросійська кухня. Яку новоросійську кухню, окрім 100 грамів і огірочка, ви знаєте? Є українська кухня, яка сягає сотні і сотні років і її полюбляє увесь світ.
Я звичайно це на гумор переводжу, але це факт, це колоніальний проект для того, щоб знищити повністю згадки якісь.
Щодо радянських міфів, то Зайцев каже, що їх вбивали просто силою в нашу свідомість і що нинішнє покоління готове до розвінчування :
— Покоління готове приймати історію знову такою, яка вона є. Це шлях до лікування — визнати хворобу. Зараз з’являються активні блогери, які намагаються доносити це до молодого покоління. Молоде покоління готове приймати правду, яка з’являється із архівів, документів.
Нещодавно у нас відбувся процес декомунізації і, за словами Вячеслава, це частина деколонізації:
— У нас було перейменовано багато вулиць, проспектів, площ, зняті пам’ятники діячам. Кажуть, що всіх під одну гребінку, але це не правда. Вулиці названі на честь дійсно героїв СРСР, які своїм життям і здоров’ям під час війни захищали нас, вони збережені.
Яскравий приклад — це вулиця Медвєдєва. Як каже історик, гадали, що ця вулиця була названа на честь НКВСника Медвєдєва, але це не так. Ця вулиця була названа на честь снайпера — сержанта Медвєдєва і тому ця вулиця уточнена.
Щодо історичних фейків, то Вячеслав згадує один із найяскравіших — це подвиг Панфілівців, начебто 28 людей зупинили німецьку дивізію. Але насправді там не було 28 людей, там було близько 200. Тому це історичний фейк, що “розкрутили” в Радянському Союзі.
Зміна назв вулиць, в рамках деколонізації, повинна продовжуватись:
— В нас залишилося стільки вулиць, назви яких не ототожнюються з Україною. Нащо нам скільки вулиць: Новоросійська, Новгородська, Мурманська. А це російські міста. Або деколонізація так само має змінювати назви наших деяких міст і областей, наприклад, Дніпропетровської та Кіровоградської областей.
Повний етер ви можете подивитися за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=1wC9PbtQOTE&t=4843s&ab_channel=RADIONADOTYK