У партії Європейська Солідарність вважають, що ухвалити закон про ринок землі у тому вигляді, як це було в першому читанні є помилкою. Не тому, що створюється ринок землі, а тому, що підтримано закон, який несе серйозні загрози інтересам і навіть незалежності України. Саме тому фракція ЄС не дала за настільки непрофесійний закон жодного голосу.
- Найбільш принциповим під час війни для нас є заборона продавати українську землю іноземцям, зокрема з Росії. Варто знати, що у самі Росії іноземцям продавати землю заборонено повністю. Наші хлопці не для того гинули на фронті захищаючи українську землю, щоб тепер цю землю окупантам продали.
Тому фракція ЄС активно включається в обговорення закону у другому читанні, пропонуючи до закону цілий ряд поправок. Ми будемо вимагати:
- Встановити надійні заборони на купівлю землі іноземцями. Не можна продавати землю іноземцям, зважаючи на ризик набуття її представниками російського агресора;
- Встановити значно нижчі обмеження на продаж землі в одні руки, що не дозволило б концентрації землі латифундистами – наразі обмеження 200 тисяч гектар.
- Встановити в законі мінімальну ціну за гектар не нижче 50 000 – 75 000 грн;
- Запровадити механізм ретельної перевірки походження коштів, за які купується сільськогосподарська земля;
- Захистити інтереси громади. Встановити реєстраційний збір з купівлі-продажу землі, який надходитиме саме до бюджету громад;
- Надати державі право вилучати землю, що не обробляється. Потрібно передбачити механізм вилучення землі у власника у разі недбалого ставлення до неї, зменшення родючості тощо;
- Виконати усі супутні дії, щоб цей ринок працював ефективно і справедливо: інвентаризацію земель, адекватність земельного кадастру тощо.
Досвід сусідів України, де відкрили ринок с/г землі.
Ринок землі може і має поєднуватись із забороною продажу землі іноземцям, обмеженням кількості в одні руки і чітким контролем походження коштів, передбаченим законодавством. У багатьох країнах існує навіть вимога сільськогосподарської освіти для власників землі.
- У Польщі землю можуть купити лише ті іноземці, які мають шлюб з громадянами Польщі і живуть у країні останні 2 роки. Або якщо вони живуть в Польщі останні 5 років після отримання статусу резидента. При цьому максимальний розмір ділянки – 500 га. Необхідно довести легальне походження коштів на придбання землі.
- У Росії іноземцям заборонено купувати землю взагалі. Якщо юридична особа має понад 50% іноземного капіталу – землю можна тільки орендувати.
- У Молдові іноземцям заборонено купувати землю, але дозволено особам з подвійним громадянством.
- В Угорщині іноземці можуть купувати землю тільки у випадку, якщо вони громадяни країн, що входять до ЄС. Юридичним особам купувати землю заборонено.
- У Румунії право купувати землю окрім громадян країни мають право громадяни країн ЄС. Обмеження – не більше 100 га на одного власника.
Середня вартість гектара сільськогосподарської землі у країнах ЄС (довідково)
- Лігурія (Італія) – 108 000 євро (у цьому регіоні Зеленський володіє віллою у Forte dei Marmi)
- Італія – 40 153 євро
- Люксембург – 26 033 євро
- Словенія – 17 136 євро
- Польща – 12 000 євро
- Хорватія – 2809 євро
- Естонія – 2735 євро
- Україна – 2200 дол, або 1964 євро
- Румунія – 1958 євро