Запорізька влада почала ділити гроші із фонду відновлення: заробляють давні улюбленці
У Запоріжжі взялись за відновлення зруйнованих росіянами житлових будинків. Поки йдеться лише про чотири багатоповерхівки: на проспекті Соборному, 151, по вулиці Сталеварів, 16, Кияшка, 22 та Зестафонській, 10. Міська влада вже почала виділяти перші бюджетні гроші на виконання відновлювальних проектів та відбирати компанії-будівельники, яким доручать цю важливу справу. Виявилось, що і цього розу у тендерних процедурах перемагають зовсім не випадкові фірми. А деякі з них мають доволі суперечливу репутацію. Форпост розбирався, кому місто і держава заплатить за відновлення потрощених агресором будівель
Два тендери в одні руки
Чотирьохповерхівка по вулиці Сталеварів, 16 постраждала від ракетного обстрілу рашистів рано вранці 6 жовтня минулого року. Внаслідок влучання російської ракети був майже повністю зруйнований третій під’їзд будинку. У квітні цього року комунальники законсервували багатоповерхівку, обшивши постраждалу частину деревиною та плівкою. Тепер дійшла черга до повного відновлення розбомбленого під’їзду. Конкурс на право здійснення капремонту чиновники провели через ресурс електронних закупівель Prozzoro наприкінці травня. Згідно планів, капітальний ремонт та реставрація будинку має повністю завершитись до кінця 2024 року.
На даний момент вартість замовлених робіт складає майже 61 мільйон бюджетних гривень. 25 мільйонів чиновники планують заплатити вже цього року, а решту – наступного. Цікаво, що єдиним претендентом на отримання багатомільйонного замовлення стало ТОВ «СК Стройінвест» із пропискою у сусідньому Дніпрі. До речі, ця фірма виграла у Запоріжжі одразу кілька тендерів на відновлення потрощеного житлового фонду. Паралельно компанія буде відновлювати і пошкоджений росіянами запорізький будинок, розташований по вулиці Зестафонській, 10. Споруда зазнала руйнувань вночі 9 жовтня минулого року під час масованого обстрілу окупантами обласного центру. Цей житловий будинок чиновники обіцяють відновити до кінця поточного року і планують витратити на це близько 30 мільйонів гривень.
Нинішнім власником дніпровського підприємства, якому доручили відновлення обидвох споруд, значиться Наталія Лазарь. Але, згідно державних реєстрів, до вересня 2020 року бенефіціаром будівельної фірми був Денис Островський. Дніпровські ЗМІ вже давно звернули увагу на підприємця – улюбленця місцевих комунальників. Його фірми кілька років поспіль виграють чимало тамтешніх тендерів. Таке везіння бізнесмена пояснюють зв’язками його матері Лариси Островської. ГО «Громадський контроль» повідомляв, що жінка свого часу керувала підприємством ТОВ «Дніпроуніверсал». Засновником цього підприємства ще у 2011 році значилась Вікторія Корбан. Це сестра Генадія Корбана, якого називають другом мера Дніпра Бориса Філатова. А до 2021 року у засновниках «Дніпроуніверсал» була Людмила Калмикова, позаштатна радниця Ігоря Коломойського за часів його губернаторства в Дніпропетровській області.
Слід додати, що фірма «СК Стройінвест», яка буде реконструювати запорізькі багатоповерхівки, вже неодноразово потрапляла у корупційні скандали у Дніпрі. Наприклад, у 2019 році журналісти видання «Наші гроші» писали про те, що підприємство обладнало газон новомосковського стадіону «Металург» за завищеними цінами: у три рази дорожче, ніж аналогічний газон у Харкові. Реконструювали вони і стадіон імені Петра Лайко у самому Дніпрі. Тоді, за повідомленнями місцевих журналістів, ТОВ «СК Стройінвест» прострочило виконання робіт на два роки. Втім, продовжувало отримувати бюджетні кошти не зважаючи на перевищення кошторису.
Знайомі все обличчя
У списку понівечених російськими ракетами споруд, які вже почали готувати до реконструкції, стоїть і житловий будинок по вулиці Кияшка, 22, що у Дніпровському районі міста. Нещодавно місцева влада на чолі з в.о. мера Анатолієм Куртєвим навіть провела невеличку піар-кампанію поруч із напівзруйнованою будівлею: розповідали що і у якій послідовності будуть ремонтувати. За словами пана Куртєва, передбачено поетапну реконструкцію будинка: спочатку відбудеться відновлення конструкцій, потім проведуть внутрішні роботи, реконструкцію фасаду та даху, а на заключному етапі займуться благоустроєм території.
Багатоповерхівка по вулиці Кияшко постраждала вночі 24 вересня 2022 року під час ракетного обстрілу окупантів. А відновленням житлового будинку, згідно даних ресурсу Prozzoro, займатимуться до кінця наступного року і для цього вже заплановано виділити більше 50 мільйонів гривень. Виявилось, що єдиним учасником тендерної процедури на проведення капремонту цієї споруди стало місцеве ТОВ «Статусбудінжиніринг». Власницями приватного підприємства є Карина Дідух та Марія Головач. Перша – це, імовірно, донька Сергія Дідуха. На минулих виборах чоловік балотувався до міської ради від Опозиційного блоку. До речі, на влаштованому піар-заході біля понівеченого будинку, саме Сергій Дідух виступав у ролі керівника підрядної компанії. Хоча офіційно у якості директора угоду підписував Роман Головач. Із відкритих джерел відомо, що пан Головач раніше працював на підприємстві «Зазінвестбуд» із кола впливу колишнього нардепа Тарієла Васадзе.
Та набагато цікавішими виявились інші зв’язки, які можна простежити у забудовника. На ресурсі Опендатабот підписантом ТОВ «Статусбудінжиніринг» значиться Анатолій Філь. Людина з такими самими ПІБ працює директором ТОВ «Дизайн-студія Константа». А цю фірму заснувало інше підприємство – ТОВ «Костанта», власниками якої є відома у Запоріжжі сім’я підприємців-будівельників Альшан, колишній запорізькій смотрящий Євген Анісімов і пов’язана з ним компанія «Малдер інтернешнл ЛЛС».
Цікаво, що фірма-забудовник ТОВ «Статусбудінжиніринг» має досвід будівництва лише котеджних, а не багатоповерхових будинків. У цьому Сергій Дідух зізнався під час виїзного засідання біля зруйнованого об’єкту. Хоча виграти тендер, як бачимо, приватним підприємцям цей факт не завадив. Судячи з усього, на Кияшка,22 фірма буде виконувати суто будівельні роботи, а от генеральним проектувальником реконструкції на інформаційних стендах поруч із спорудою вказано ТОВ «Анстрой проект». І, як виявляється, не тільки цього об’єкту. Наприкінці минулого року міський департамент з управління житлово-комунальним господарством замовив цьому приватному підприємству розробку проекту реконструкції ще одного зруйнованого агресорами будинку — по проспекту Соборному, 151. За цю роботу міська влада заплатила проектувальникам майже 10 мільйонів бюджетних гривень. Власниками ТОВ «Анстрой проект» є Артем Ічетовкін, Павло Чорний, Віталій Баландін та Олена Шуваєва, дружина ще одного підприємця Антона Шуваєва. Ічетовкін, Чорний та Шуваєв всі разом входять до Ради роботодавців Інженерно-наукового інституту ЗНУ. Відомо, що Артем Ічетовкін раніше працював інженером на «Запоріжжяобленерго», а Антон Шуваєв очолював насосну станцію «Павло-Кічкас» на КП «Водоканал». Ці підприємці вже не вперше займаються відновленням комунального господарства Запоріжжя. У 2020 році ТОВ «Анстрой лімітед» під керівництвом Антона Шуваєва реконструювало комунальний Правобережний пляж. Цей підряд фірма тоді отримала без конкурсу. До речі, забудовник вочевидь спеціалізується на бюджетній сфері. Принаймні, на офіційному сайті «Анстрой проекту» у прикладах виконаних робіт перелічено винятково комунальні об’єкти.
Судячи з усього, у Запоріжжі вже розпочався і триватиме далі розподіл коштів на відбудову зруйнованого війною житлового фонду. Відомо, що у черзі на відновлення стоять ще сім запорізьких багатоповерхівок. Принаймні, гроші на проведення там проектувальних робіт депутати міськради виділили ще наприкінці травня. Справа, безумовно, важлива. Адже через російську агресію без даху над головою залишилось чимало запоріжців. Бентежить лише той факт, що деякі фірми, які виграють тендери у Запоріжжі, вже заплямували себе підозрою у нецільовому використанні бюджетних коштів та недотриманням обумовлених строків робіт.
автор — Вікторія Бутко
Щоб знати більше підписуйтеся на наш телеграм канал
https://t.me/forpost_zp