Вчора в Запоріжжі пройшла презентація карти «Великий Луг Запорозький», яка зображує історичну місцевість періоду ХVIII століття. Наразі Великий Луг фактично знищений, адже опинився під водами Каховського водосховища.
Це сталось через будівництво Каховської ГЕС в Херсонській області, внаслідок чого рівень води в Дніпрі піднявся, і велика площа суші була затоплена. Історики впевнені, що будівництво ГЕС було помилковим рішенням, адже під водою опинився цілий район, який має історичну, туристичну та екологічну цінність. Зокрема, на берегах Великого Лугу були розташовані всі козацькі Січі, а також саме в цьому районі є поховання скіфських правителів, і археологи саме там знаходили багато цінних артефактів зі скіфського золота. Це пов’язано з тим, що в плавнях завжди були необхідні для життя людей ресурси, що і приваблювало і скіфів, і згодом козаків влаштовувати тут свої поселення.
Також плавні Великого Лугу мали і високий туристичний потенціал, адже до затоплення він міг стати прекрасним природним заповідником, який привалював би туристів до нашого міста. Зрештою, ця місцевість також суттєво покращувала б стан екології, як нашого регіону, так і України в цілому.
Пам’ятаючи про усю цінність Великого Лугу, автори карти вирішили втілити в життя ідею перевидання карти, яка б зобразила весь ландшафт нині затоплених плавнів. Складав карту співробітник національного заповідника «Хортиця» Олег Власов. За його словами, ідея створення карти вперше виникла ще в кінці 80-х років минулого століття, коли почали говорити про проблему екології Дніпра.
При цьому, складена на основі багатьох історичних фактів, взятих з книг і архівів, карта яскраво демонструє, яке природнє надбання втратило Запоріжжя.
«Гарна карта допомагає краще уявити навiть знищенi ландшафти, наочно подати інформацію, яку почерпнули з книжок.
До широкого розповсюдження Інтернету якісні карти були недоступні широкому загалу. Тепер же ми маємо можливість «потрапити» у бібліотеки різних країн, та, сидячи вдома, користуватися їх фондами. В мережі ми змогли відшукати рідкісні видання, звести інформацію в однин краєзнавчий продукт — карту.
Я вважаю, що таке видання є знаряддям пропаганди природоохоронних ідей i краєзнавчих, історичних знань», — зазначив історик Олег Власов.
Також історики вважають, що проблему екології Каховського водосховища та відновлення Великого Лугу необхідно терміново вирішувати. Зокрема, для цього треба спустити воду з водосховища, але на це знадобиться не менше десяти років.
«Водосховище треба спускати, бо воно несе шкоду, яка росте з року в рік. При цьому відновлення річки та екології в цілому відбуватиметься дуже довго. Але це не виправдання для того, щоб нічого не робити. У США, наприклад, вже інтенсивно працюють над ліквідацією водосховищ. Ми маємо перейняти таку практику», — сказав Олег Власов.
Ще один автор проекту створення карти Великого Лугу В’ячеслав Зайцев зауважив, що друге видання карти зможе не лише познайомити запорізьких школярів та небайдужих до історії містян, але і допоможе у лікуванні морських піхотинців, які захищають Україну від агресора на Донбасі.
«Друге видання карти ми вирішили по-козацьки поділити на три рівні частини. Перша третина залишиться у заповіднику, друга – буде вручена в кожну запорізьку школу, а інші екземпляри будуть розпродані всім охочим. Виручені гроші ми витратимо на кісткову ін’єкцію нашим героям – морським піхотинцям.
В цілому я вважаю, що такий проект є вкрай важливим, адже запоріжці мають знати свою історію, видатні місця краю. Тому ми особисто розвеземо карти по школах, а також залишимо частину в Заповіднику, щоб охочі могли користуватись нею.
А ще, пам’ятаючи, хто зараз веде війну проти нашої держави, в кутку мапи ми залишили надпис – «Смерть російським окупантам». Це наше побажання, яке, сподіваюсь, прочитає кожен учень Запоріжжя» — розказав під час презентації В’ячеслав Зайцев.
З питання придбання карти можна звертатись до В’ячеслава Зайцева в соціальній мережі Фейсбук.