Село Трудове Номовиколаївського району ще з минулого століття відоме великою кінною фермою та земельними площами, які належать державному підприємству «Конярство України». На підприємстві колись працювали майже всі жителі села, робочих місць вистачало навіть для людей з сусідніх населених пунктів. На землях вирощували різні культури, щось продавали, щось залишали для вигодовування худоби: коней, корів та свиней. Загалом підприємство було прибутковим, а село квітучим.
Так було зовсім донедавна, сьогодні ж мешканці Трудового стали заручниками підприємства та, так званих інвесторів. Нові керівники Костянтин Зінченко — ДП «Конярство України», безпосередньо керівник місцевого філіалу Олександр Бойчук та власники ТОВ «Агрогрупа Деметра», яка є тим самим інвестором, довели село та людей до повного зубожіння. Втім, простежуючи ситуацію в інших філіалах ДП «Конярство України» напрошується висновок, що керувати ним призначили могильника. Фермерське господарство на підприємстві не просто занепадає, воно у прямому розумінні цілеспрямовано знищується. Тих травин, яких ще не встигли заморити голодом віддають під ніж, інші продовжують мучитися. Землі використовують лише для наживи, ні мешканцям, ні господарств немає жодного зиску навіть від най рясніших врожаїв. Новопризначеного керівника Зінченка мета одна – знищити підприємство – переконані мешканці Трудового.
Сьогодні керівником запорізького філіалу ДП «Конярство України» є Олександр Бойчук, його призначили восени 2019 року. Це вже 12 керівник за останні декілька років – розповідають місцеві мешканці. З часу нового призначення і без того складна ситуація почала стрімко погіршуватися. Більш ніж пів року працівники «конярства» не отримують заробітних плат, а це немало небагато – 135 осіб.
Мало того, попри те, що всі співробітники є офіційно працевлаштованими, трудовий стаж їм не зараховують. Як таке може бути, спитаєте ви? Все гірше, а ніж здається – підприємство не сплачує ЄСВ та занурюється у борги все глибше та глибше. Осінь 2019 та зима 2020 пройшла для господарства з великими випробуваннями. На підприємство не завезли кормів для тварин, все що зібрали на полях вивезли, а коней та свиней годувати нічим. Перебиватися доводиться тим, що час від часу завезуть. Після того, як все зібране було вивезеним і проданим, корми підприємство закупає в рази дорожче, а ніж могло виручити за власну сировину, яку виростили на землях «конярства».
Враховуючи, що у найближчій околиці ДП «Конярство України» є єдиним підприємством, де місцеві мешканці можуть працевлаштуватися, селяни не наважуються звільнитися. Є й інші причини, розповідають люди, які вкотре зібралися в сільській раді, щоб обговорити подальший план захисту колись легендарного підприємства.
«Нас тримають в заручниках, новий керівник, разом з Деметрою загнав у борги підприємство, чинить тиск на людей, змушуючи їх бігати до керівників так званого інвестора (ТОВ «Агрогрупа Деметра» — ред.) та просити, щоб ті продовжували співпрацю, а по факту – продовжували обкрадати підприємство. Люди не можуть звільнитися з кількох причин. По-перше, нас тримає надія, це єдина фірма в околиці, де люди можуть працевлаштуватися, колись тут працювало все село і всі мали добробут. Люди сподіваються, що все колись ще буде добре По-друге, якщо працівники підуть, то можуть забути про заборгованість по заробітних платах, своїх грошей вони вже не побачать, а це значить, що 6 місяців їхньої роботи просто будуть марними. По-третє, мешканці Трудового єдині в районі, хто залишився без паїв. На території села величезні земельні ділянки, а в людей повний нуль. Ну і по-четверте, нам просто шкода ферми, земель, тварин, які там ще залишилися» — розповідає голова Трудової сільради Галина Миколаївна.
На збори до сільської ради люди прийшли, здається усім селом і кожному є що сказати. Разючим є те, що майже усі присутні – люди пенсійного, або передпенсійного віку, молоді тут не залишилося.
У четвер, 12 березня до села приїжджав керівник ДП «Конярство України» Костянтин Зінченко разом зі своїм радником та місцевим керманичем Олександром Бойчуком. Люди сподівалися почути щось втішне, натомість дізналися, що борги підприємства стали ще більшими – перед державою, за несплату податків, перед інвертором ТОВ «Агрогрупа Деметра» та перед людьми. Дивним чином пріоритетом по погашенні заборгованості є не заробітні плати чи сплата податків, а інвестор. Коли співробітники висунули Деметрі претензії, місцевий керівник заявив: «Хто б не сіяв, збиратиме врожай ТОВ «Агрогрупа Деметра» — розповідають учасники зустрічі.
«Ми зрозуміли, що Бойчук, Зінченко та наш доблесний інвестор покривають інтереси один одного. Вже вкотре нам тріумфально приводять нового інвестора і кажуть – ось він – наш рятувальник, тепер все буде добре, а виходять все гірше та гірше! Гляньте аудиторський звіт, там кров з очей може піти. Ця трійка такого накрутила, що в голову не вкладається. Я вам кілька фактів наведу. Згідно із звітом, орють та культивують землі «конярства» комбайном, і на цей процес списують кошти двічі – в одному випадку роботи виконує «конярство», в іншому Деметра. Поле в одному місці треба орати двічі перед засіванням? В ДБР вже порушили кримінальну справу, але надій що будуть розслідувати не залишилося, бо надто довго все кориться в прірву» — каже секретарка місцевої ради.
На зустрічі з керівниками люди почули ще одну новину – свиней планують вирізати повністю. Кажуть – годувати невигідно. Звісно невигідно, якщо весь врожай вивезти з полів, а при потребі купувати за подвійною вартістю, то жодні бюджети не витримають.
Оптимізму в людей немає, але досі залишається воля до боротьби та захисту єдиного підприємства в околиці.
«У нас немає іншого виходу, а ніж боротися і захищати» — сказали на зборах люди.