В минулому році Запорізька міська рада прийняла Стратегію розвитку міста до 2027 року. Цей документ визначає основні напрямки розвитку міста та стратегічні завдання, які стоять перед міською владою. В офіційних коментарях неодноразово підкреслювалось, що це напрацювання стало продуктом багатьох представників громадськості, науковців та експертів.
Але для того, щоб цей документ став по-справжньому дієвим, а не залишився лише декларацією, необхідно доповнювати та конкретизовувати його у подальших розробках. Саме для цього депутат міської ради, голова фракції «Солідарність» в Запорізькій міській раді Олександр Константинов ініціював прийняття рішення про створення комунального підприємства «Інститут розвитку міста».
Нарешті, наприкінці травня, депутатський корпус знайшов необхідну кількість голосів для ухвалення цього рішення.
Головні завдання підприємства полягатимуть у розробці конкретних кроків та програм, які будуть реалізувати затверджені стратегією цілі.
Для цього фахівці даної установи проводитимуть соціологічні дослідження для виявлення актуальних проблем міста, будуть налагоджувати діалог з представниками різних груп громадськості для об’єднання їх ідей та ініціатив.
Окремий напрямок діяльності нового комунального підприємства – налагодження співпраці із міжнародними організаціями для успішного обміну досвідом та вивчення вже реалізованих за кордоном проектів. Окрім цього, співпраця з міжнародними фондами і організаціями може допомогти залученню грантових коштів та інвестицій для розвитку Запоріжжя.
Також в структурі майбутнього Інституту розвитку міста передбачено створення відділу, який буде займатись плануванням, проектним менеджментом, проведенням тренінгів та навчань для апарату органів місцевого самоврядування.
Завдяки реформі децентралізації, яка була ініційована Петром Порошенком, місцеві бюджети ще у 2015 році суттєво зросли, і ця тенденція зберігається кожного року. Відповідно, отримавши ресурси для розвитку та оновлення інфраструктури, міська влада взяла на себе зобов’язання ефективно використовувати кошти, спрямовуючи їх на першочергові потреби, визначені Стратегією розвитку Запоріжжя. Бо лише у разі ефективного використання бюджетних коштів місто зможе розвиватись та створювати можливості для додаткового заробітку грошей, а не лише проїдання переданих зі столиці ресурсів.
«Завдяки децентралізації, яка була ініційована Президентом України Петром Порошенком, міський бюджет Запоріжжя виріс в декілька разів. Натомість, додаткові гроші – це і відповідальність місцевих органів влади за їх ефективне використання.
Замість розміщення коштів на депозитах, їх треба спрямовувати в інфраструктуру та економіку міста. І лише в такому разі за декілька років ми отримаємо шанс на побудову сучасного міста з інвестиціями та комфортом для життя мешканців», — зазначає Олександр Константинов.
Варто зазначити, що подібні інститути створені та успішно функціонують протягом декількох років у інших містах України, включаючи Київ, Львів, Вінницю, Черкаси, Полтаву та Кривий Ріг. При цьому такі інституції в деяких містах були створені ще близько десяти років тому, і за час існування вони підтвердили доцільність їх існування на практиці.
На думку Олександра Константинова, задля успішного втілення стратегії в життя необхідні люди, які візьмуть на себе відповідні зобов’язання.
«Ми прийняли Стратегію розвитку міста, яка не є ідеальним, але необхідним та вкрай важливим документом для кожного мешканця міста. Але для того, щоб цей документ дійсно зміг покращити та правильно спрямувати розвиток Запоріжжя, потрібні фахівці, які б працювали над розробкою більш чітких та конкретних програм, проектів, рішень.
Сьогодні у виконавчій владі міста немає конкретних осіб та конкретної структури, яка б кожного дня займалась розвитком міста — інвестиціями, створення робочих місць, збільшенням доходної частини бюджету, створювала б умови для зупинення відтоку молоді з міста, тобто реалізовували величезний потенціал Запоріжжя! Тому важливо, щоб новий інститут , в тому числі, робив дослідження та міг оперативно реагувати на ті чи інші зміни, корегуючи відповідно до них нові завдання та цілі для нашого міста та органів влади. Важливо зробити Запоріжжя комфортним для життя та перспективним для кожного його мешканця!», — зазначає автор рішення.
Натомість, навіть після прийняття такого важливого рішення, у депутатського корпусу та активної громадськості є одне завдання, яке забезпечить якісну реалізацію рішення про створення Інституту розвитку. Мова йде про призначення директора комунального підприємства на основі відкритого конкурсу.
Не секрет, що низка кадрових призначень за часів нинішньої влади міста відбувалась без публічного і прозорого відбору кандидатів: кандидати на керівні посади часто обирались без конкурсів та у непрозорий та непублічний спосіб.. Зважаючи на важливість такого інституту для життєдіяльності міста, голова фракції «Солідарність» наполягає, щоб конкурс все-таки відбувся та проходив неупереджено та публічно.
«Для реалізації стратегії розвитку Запоріжжя на посаді керівника Інституту потрібна фахова, політично нейтральна та незаангажована особистість. Тому я наполягаю на проведенні неупередженого конкурсу, за підсумком якого міський голова зможе провести співбесіди з обраними кандидатами та прийняти відповідне кадрове рішення. Але підкреслюю, що для цього потрібно провести попередній конкурс», — сказав Олександр Константинов.
Після численних консультацій та ґрунтовної роботи по доопрацюванню проекту, він був прийнятий більшістю голосів. Натомість, після прийняття рішення, ефективна реалізація Стратегії розвитку міста залежить від якісної роботи над створенням нового Інституту.
Але, за словами автора проекту рішення, по сьогоднішній день достатньої кількості зусиль для реалізації прийнятого у травні рішення не докладається.
«Не дивлячись на те, що ми змогли прийняти рішення більшістю голосів ще на травневій сесії, на даний момент Інститут розвитку міста так і не створений. Враховуючи успішний досвід функціонування подібних структур в інших містах, ми можемо стверджувати, що Запоріжжя вимушено відстає у своєму розвитку.
На превеликий жаль, у наших колег з виконавчих органів міської ради нема цього розуміння. Саме тому Інститут за 4 місяці не було створено, не проведено конкурс на визначення його керівника, і питання стратегічного розвитку міста просто замовчується. Я вважаю, що справжні патріоти свого міста мають робити все для його розвитку. Сподіваюсь, мої слова будуть почуті, і ситуація нарешті зрушить з «мертвої» точки», — каже автор рішення.
Залишається лише висловити сподівання на те, що консолідована позиція депутатського корпусу буде конвертована в реальні кроки з боку виконавчих органів місцевої влади, і Інститут розвитку міста буде створено, його керівник буде призначений за прозорою процедурою, і в найближчий час Запоріжжя отримає шанс на стрімкий розвиток, впевнене крокування у майбутнє та зможе зайняти гідне місце серед міст України в рейтингах розвитку, по обсягам інвестицій та створенню комфортних умов проживання для мешканців міста.