Вчора, 4 грудня Господарський суд Запорізької області розпочав розгляд справ стосовно відновлення платоспроможності ПрАТ «Запорізький автомобілебудівний завод», — про це розповіли у корпорації «УкрАВТО».
У рамках відкритої справи в ЗАЗ розраховують на можливість процедури санації, яка для підприємства є вкрай необхідною. На разі, завод не може повноцінно продовжувати свою діяльність, що стало наслідком багаторічних несприятливих умов для вітчизняних промислових підприємств.
Критична ситуація, у якій запорізький завод знаходиться вже декілька років поспіль пов’язана із падінням внутрішнього ринку нових автомобілів, втратою зовнішніх ринків збуту, агресивним кон’юнктурним середовищем. Боляче по підприємству вдарило різке здорожчання долара при наявності валютних кредитів, отримання мало б сприяти розвитку та модернізації обладнання.
Відсутність державної стратегії розвитку промисловості не залишила шансів для життя колись потужному автомобілебудівному заводу і залишила практично сам на сам з життєво важливими питаннями.
Протягом останніх років ситуація загострилася також і в наслідок масового безподаткового ввезення старих машин з країн Європейського союзу, а також експансією дешевих автомобілів з країн пострадянського простору, що субсидують розвиток власного автовиробництва і пропонують українським споживачам нові автомобілі за ціною, нижчою за собівартість, що є порушенням правил СОТ.
В ході переговорів з кредиторами, які ведуться з березня 2015 року, ЗАЗу вдалося досягти низки домовленостей про реструктуризацію заборгованості і відстрочення виплат. Однак в умовах практично повної зупинки виробництва це не вирішує проблему погашення загального боргу.
«Досягнуті з кредиторами домовленості не вирішують проблему, а консервують її, — пояснив Голова правління ПрАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» Микола Євдокименко.
Для відновлення виробництва легкових автомобілів, для запуску нового необхідні гроші або партнери. При цьому договором з одним з кредиторів — АТ «УКРЕКСІМБАНК», прямо передбачена заборона на залучення партнерів та інвесторів, створення спільних підприємств, зміну напрямків діяльності, підписання кредитних договорів та будь-які інші дії, спрямовані на залучення фінансування — до погашення заводом заборгованості по кредиту. За таких умов дуже складно знайти вихід для підприємства».
Втім, незважаючи на критичність ситуації, завод продовжував працювати, виробничі лінії підтримувалися на 100% в робочому стані. Всі поточні платежі, в тому числі по заробітній платі і податках, розрахунки з постачальниками і партнерами, комунальні платежі здійснювалися вчасно і в повному обсязі. ЗАЗ і сьогодні може виробляти до 150 тисяч легкових автомобілів на рік: підприємство має сучасне обладнання та висококваліфікований персоналом, пройшло кілька етапів глибокої модернізації виробництва і оптимізації витрат. — нагадали у прес-службі УкрАВТО.
«Ми зробили для порятунку підприємства все, від нас залежне — коментує Микола Євдокименко. — Протягом кількох років материнська Корпорація УкрАВТО надавала ЗАЗу додаткове фінансування, загальна сума якого на сьогодні становить понад 420 млн. грн. Однак масштаб проблем такий, що впоратися з ними зусиллями менеджменту і материнської компанії — без системних рішень влади — неможливо».
Заступник Голови правління Корпорації УкрАВТО з виробництва Олег Папашеш звернув увагу на те, що зупинка великих промислових підприємств для України є звичною справою. Варто згадати такі підприємства як ЛАЗ, КрАЗСЗ, КрАЗ, — вони не змогли вижити у складних вітчизняних умовах.
«Зупинка великих промислових підприємств, на жаль, стало типовим для України явищем: спочатку перестав існувати ЛАЗ, збанкрутував КрАЗСЗ, в жовтні стало відомо про банкрутство КрАЗу, тепер процедура відновлення платоспроможності розпочата щодо ЗАЗу, — зазначив Олег Папашев, заступник Голови правління Корпорації УкрАВТО з виробництва.
Олег Папашев висловив сподівання на те, що після судової процедури кредитори зможуть прийняти конструктивні рішення, а фінансова санація надасть можливість ЗАЗ продовжити роботу.
«Проблеми ЗАЗу саме у фінансовій площині – завод потребує санації. Ми дуже сподіваємося, що в ході судової процедури кредитори візьмуть конструктивні рішення, і після відновлення платоспроможності ЗАЗ зможе продовжити виробничу діяльність», — зазначає він.
У прес-службі не уточнили ініціатора відкриття провадження про відновлення платоспроможності. Раніше в корпорації відзначали, що найбільшими кредиторами є Укрексімбанк та Промінвестбанк (обидва – Київ).