В квітні Президент України Петро Порошенко звернувся до Вселенського патріарха Варфоломія з проханням надання Томосу про автокефалію Православній Церкві в Україні.
Прийнявши до розгляду звернення, Вселенський Патріархат фактично визнав право українців мати свою церкву, відмовився ділити українців на «канонічних» і «неканонічних», і розпочав процедури, необхідні для надання автокефалії Православній Церкві в Україні.
Шлях до Томосу
Томос про автокефалію Православної Церкви в Україні — це офіційний документ Константинополького патріарха, яким офіційно проголошується автокефалія української церкви, і який має бути одразу чи поступово сприйнятий як чинний іншими церквами.
Поняття автокефалія означає самостійне входження в родину православних церков і православних народів, без посередництва інших. На сьогодні автокефальними є майже усі церкви православних народів із давньою християнською традицією (Росія, Грузія, Греція, Румунія, Болгарія), а також автокефальними є церкви, де православна меншість є впливовою (наприклад, Польша).
Автокефальні церкви існують у спілкуванні, невидимим центром якого є Христос, і реалізується це, в першу чергу, у спільних літургіях лідерів церков на чолі із Константинопольським патріархом, у спільних соборах і нарадах.
Процедура подання звернення Президента передбачає попереднє ухвалення документа депутатами Верховної Ради України. На голосуванні 19 квітня ініціативу Петра Порошенка підтримали 268 народних обранців, проти виступили 36 депутатів, 33 з яких – представники «Опозиційного блоку».
Не зважаючи на гучні заяви, Томосу був даний старт. Один з учасників історичного голосування запорізький народний депутат Ігор Артюшенко вважає, що Єдина Помісна Церква – обов’язкова складова демократичної держави.
— «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля». А в своїй державі – ще й своя церква.
За останні роки Україна зробила величезний прорив в національній самоідентифікації і створення Єдиної Помісної Української церкви є логічною складовою цього шляху.Століттями нас насильно поєднували з диким «русскім миром», пропагуючи чужі ідеали і цінності, намагаючись знищити найцінніше, що має держава – Незалежність, мову, віру. І вкрай неправильно, що юридично на нашій землі більше прав має церква, що спростовує саму українську націю. Церква, чиї патріархи та священники благословляють загарбників, які вбивають українських воїнів.
Чотири роки тому Україна чітко визначила свій шлях. Наше майбутнє – бути рівним партнером серед провідних сучасних демократичних держав, а не мовчки приймати долю побитого «молодшого брата».
Цивілізований світ підтримує нашу країну – про це свідчать Угода про Асоціацію з ЄС, отримання статусу країни-аспіранта НАТО, схвалення реформ, які є складовою системний руху до Євросоюзу. Я впевнений, що ця підтримка проявиться і в рішенні про надання Томосу, — прокоментував подію парламентар
За попередніми даними остаточне рішення про надання Томосу буде прийняте в серпні, чи у вересні, і в Київському патріархаті налаштовані, що воно буде на користь України.
Церква сьогодні і після Томосу
Автономна церква має над собою главу автокефальної церкви та його синод як орган контролю, що буває задіяний під час криз. У автокефальній церкві під час криз надається допомога Вселенським патріархом та Нарадою усіх предстоятелів Православних Церков.
Сьогодні духовна Україна складається з трьох православних церков – Української православної церкви Київського патріархату, релігійний центр якої знаходиться в Києві, Української церкви Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви. І якщо остання вважається наступницею української церкви КП, то православна церква Московського патріархату тільки номінально називається українською. По факту УПЦ МП підпорядковується Російській автокефальній церкві з патріархом Кирилом на чолі, чий вплив суттєво відчувається, особливо на фоні останніх подій. Не рідкими є випадки, коли під прикриттям служб або духовних зборів священники московського патріархату пропагують кремлівську політику, ставлячи інтереси держави-агресора вище українських національних інтересів.
УПЦ МП називає інші українські церкви «розкольними», незважаючи на те, що всі вони сповідують віру в єдиного Христа і визнають один символ віри.
Очікується, що після надання Україні Томосу Єдина Помісна Українська автокефальна церква буде визнана вселенським православ’ям, а віряни національно орієнтованих громад перестануть відчувати себе «православними другого сорту».
Ймовірно, що Главу Помісної церкви обиратимуть за традиціями Константинопольської церкви. В цілому, у майбутньому буде Київський патріарх православний та Київський патріархат греко-католицький, поєднання яких може бути можливим лише коли на найвищому рівні православні та католики досягнуть згоди та відновлять сопричастя.
При цьому не буде жодних обмежень для вірян, які заволіють залишитися прихожанами УПЦ МП. В Україні немає і не буде гонінь на представників будь-якої віри та релігії, адже наша держава має один з найвищих рівнів релігійної свободи.
Єпископ Запорізький і Мелітопольський Фотій розповідає, що раніше в Україні вже здійснювалися спроби здобути Томас, проте кожного разу не знаходили міцної підтримки.
— Чому УПЦ КП та УАПЦ звернулись саме до Вселенського Патріарха Варфоломія з проханням надання Томосу про Автокефалію Українській Церкві? Тому що з канонічної точки зору Українські землі, як і Українська Церква адміністративно знаходяться під юрисдикцією Вселенського Патріархату і тільки Вселенський Патріарх має право надати нашій Церкві право Незалежного самоуправління.
Значних спроб отримання Томосу про Автокефалію було вже декілька, а саме за президентства Леоніда Кравчука та за президентства Віктора Ющенка, але всі вони не увінчались успіхом, адже не було такої міцної підтримки зі сторони державної влади, яку ми бачимо зараз. А підтримка державної влади в цьому питанні дуже важлива. Якщо ми звернемось до історичних фактів отримання автокефалій церквами у ХХ сторіччі, то побачимо, що у всіх випадках державна влада брала повноцінну участь у процесі здобуття незалежності Церквами.
Кожний народ має знати свого Предстоятеля. Україна – незалежна держава, український народ, українська нація вільна і незалежна, тому ми достойні мати Єдину Помісну Українську Православну і ми за це молимось, — зазначив Єпископ Фотій
Реакція
Прагнення українців до Єдиної Помісної церкви отримало широку підтримку в світі. Президент України Петро Порошенко зазначив, що за ініціативу виступили члени української діаспори, політичні діячі та церковні ієрархи.
Очікувано, що категорично проти отримання духовної самостійності нашої держави виступила Росія. Московський патріарх Кирило взагалі заперечує право українців на те, щоб бути окремим народом, і наші святині вважає російськими. Наприклад, на власному 70-річчі патріарх Кирило різко заявив, що Москва ніколи не поступиться канонічною територією в Україні, що автоматично обнуляє усі обіцянки Москви розглянути питання про українську автокефалію, і прямо заявляється, що згоди на зміну кордонів РПЦ ніколи не буде.
Більше того, патріарх вважає штучним саме утворення української нації, адже на його переконання українці – це такий культурний субетнос у межах російського народу, як помори, сибіряки чи козаки. Саме існування українців як чогось окремого описується речниками РПЦ як геноцид єдиного російського народу.
Проте найбільшу підтримку Томос отримав саме від українців. Вже проведені тисячі заходів, акцій, флешмобів на підтримку створення Єдиної церкви. В соцмережах українці обґрунтовують свою позицію та висловлюють величезну надію на позитивне для України рішення.
Фото: з соцмереж
В питанні розбиралась Аліса Сисоєва.