Українці рівняються на європейські системи освіти: у Запорізькій області відкрився перший інклюзивно-ресурсний центр (фото)

101
Українці починають звикати, що держава поступово впроваджує нові реформи, основним завданням яких – є покращення життя суспільства. В країнах Європи основою – є культ людини, яка має право на гідне та повноцінне існування.  Черговим значним кроком в розвитку Української держави стало впровадження інклюзивної реформи та створення інклюзивних шкіл. На прикладі європейських країн, Україна зробила потужний крок в розвитку інклюзії. Держава продовжує піклуватися про дітей з особливими потребами та забезпечує їм повноцінне навчання. Інклюзивно-ресурсні центри стануть основними помічниками дітей з особливими освітніми потребами не тільки в країнах Європи, а й в Україні. 

12 червня в місто Мелітополь Запорізької області, завітала дружина Президента України. Марина Порошенко відкрила тренінг «Впровадження інклюзивної освіти в Україні: регіональний вимір», в ході якого розповідали як впровадити систему інклюзивної освіти в Україні. На думку першої леді, питання впровадження інклюзивної освіти в Україні – це давно назріле питання, а реалізація цієї освітньої програми є вкрай необхідною.

Невід’ємною частиною освітньої реформи є інклюзивна освіта. «Батьківські об’єднання з усієї України, які працюють саме з дітьми з особливими освітніми потребами, безпосередньо підтримують і інклюзивну освіту, і взагалі якісну освіту для дітей, які потребують в додаткових послугах. Дуже важливо, щоб діти з особливими освітніми потребами, які пішли до загальноосвітніх шкіл, відчули реальні зміни щодо отримання якісної освіти, – підкреслила Марина Анатоліївна.


Фото

Основна суть інклюзивних центрів полягає в тому, щоб навчати особливу дитину в звичайному класі з іншими дітьми, проте за індивідуально адаптованою програмою. Основна мета інклюзії — соціалізувати особливу дитину, прищепити загальноприйняті у суспільстві норми поведінки. Створення інклюзивної освіти – це  альтернатива інтернатній системі.

Країни Європи мають різноманітні системи загальної середньої освіти. Незважаючи на різноманітність типів і рівнів навчальних закладів, які опікуються освітою, питання навчання дітей з особливими освітніми потребами – є ключовими елементами сучасної європейської моделі соціального устрою. Соціально-педагогічна практика європейців дозволяє майже повністю відмовитися від спецінтернатів. Завдяки багаторічному і найголовніше – значному для суспільства досвіду, Україна почала рівнятися на європейські країни в впровадженні інклюзивної системи освіти.

Рівень свідомості нації та ступінь розвитку суспільства, визначається рівнем толерантності, підтримки та гуманізму в ставленні до особливих людей. Міжнародні експерти та українські педагоги зазначають, що в галузі розвитку інклюзивного навчання, Україна зробила потужний крок уперед. Марина Порошенко наголосила що вперше за роки незалежності, питання реформування освіти та впровадження інклюзивної освіти знайшло підтримку на всіх рівнях влади.

“Це рівні можливості для дітей, які потребують особливого піклування, дітей із сімей внутрішньо переміщених осіб, для дітей інших національних меншин. Всі ці діти не маютьвідчувати себе іншими, вони мають відчувати себе такими ж членами колективу, як всі решта. Це головне завдання інклюзії”, – зазначила Марина Порошенко. 

   
Фото

Якщо порівнювати між собою ступінь розвитку інклюзивної системи, серез європейських країн перше місце посідає Італія. Ця країна однією з перших визнала інтегроване та інклюзивне навчання найсприятливішою формою здобуття освіти для неповносправних дітей. Наразі, понад 90% дітей із особливостями психофізичного розвитку, здобувають в Італії освіту в закладах загального типу. В освітніх департаментах провінцій країни функціонують консультативні служби, до складу яких входять різнопрофільні фахівці, адміністратори шкіл, працівники управлінь освіти, представники громадських організацій, за необхідності долучаються спеціалісти служб охорони здоров’я.

Кредом ще однієї європейської країни – Австрії є – рівноправність у здобутті освіти. В Австрії була добре налагоджена система спеціальної освіти, яка надавала можливість дітям з проблемами зору, інтелектуальними вадами, порушенням опорно-рухового апарату та комплексним порушенням розвитку, здобувати освіти в спеціальних школах. В країні існує 4 моделі інтегрованого навчання:

  1. Інтегровані класи;
  2. Класи взаємодії;
  3. Малокомплектні класи;
  4. Звичайні класи

Замикає трійку лідерів досвід Об’єднаного Королівства Нідерлан­дів. Ще наприкінці 40-х років в Нідерландах була велика кількість спеціальних закладів в системі спеціальної освіти.  Ще у 1991 р. нідерландським урядом було схвалено освітній проект, який був спрямований на вирішення проблем дітей з особливостями розвитку, які перебували у загальноосвітніх навчальних закладах. Наразі в Нідерландах у системі спеціальної освіти функціонують спеціальні заклади для дітей з важки порушеннями мовлення, зору, слуху, порушеннями опорно-рухового апарату, хронічними захворюваннями, легкою та тяжкою розумовою відсталістю, порушеннями поведінки, з проблемами в навчанні, з комплексними дефектами. 70% загальної кількості школярів, які перебувають в системі спеціальної освіти – це діти з розумовою відсталістю та труднощами у навчанні. Нідерландська система освіти зазнала докорінного реформування, що уможливило паралельне та повноправне функціонування різних типів навчальних закладів (спеціальних і загальноосвітніх) в єдину систему.

Зараз Україна намагається усіляко підтримувати дітей з особливос­тями психофізичного розвитку. Варто зазначити, що в країні надають підтримки сім’ям дітей з особливостями розвитку та освітнім закладам, де вони навчають­ся. В європейських країнах спеціальні заклади функціонують на рівні з іншими. «Кордони» між спеціальною та загальною освітою прозорі, оскільки країни з демократичним устроєм про­пагують цінності громадянського суспільства, що базується на ідеях рівноправності, толерантності та інклюзії.

Читайте також: У Запоріжжі планують впровадити ще один грантовий проект від німецького банку розвитку — фото

загрузка...