Протягом 6 тижнів група археологів, студентів та волонтерів проводила археологічну експедицію на Мамай-горі, що у Великій Знам’янці Кам’янсько-Дніпровського району. Наразі сезон розкопок 2018 завершився. Дослідники підбили його підсумки, про що вони повідомили сьогодні, 6 вересня, на сторінці експедиції у Facebook.
Оскільки цього року, як і в попередні, на розкопках археологи працювали без залучення державного фінансування, то вони вирішили запустити унікальну кампанія з залучення коштів громадян для археологічних розкопок. Це дозволило вперше за 12 років залучити до експедиції на Мамай-горі професійну техніку та дослідити у сезоні-2018 у 17 разів більшу площу, ніж середня за попередні роки – 8660 квадратних метрів.
Було досліджено 53 археологічні комплекси, серед яких скіфські, сарматські, середньовічні та ногайські поховання. Деякі знахідки — унікальні: поховання скіфської амазонки, друге в історії дослідження пам’ятки сарматське поховання, шоста знайдена на території України бокка та скіфське парне поховання.
Загалом, завдяки краундфандингу – громадському фінансуванню дослідникам вдалося залучити 145 065 грн. Цими коштами була профінансована оренда важкої техніки, що і дозволило дослідити велику площу унікального комплексу. Станом на 6 вересня на рахунку дослідників лишається 13040 грн. З них близько 5000 грн буде витрачено на оплату наукових експертиз, частину суми інвестовано для висвітлення результатів кампанії, решту планують залишити до наступного сезону.
«Впродовж наступних місяців будуть проводитися фахові експертизи, керівники експедиції будуть готувати наукові статті, щоб зробити знайдене надбанням української історичної науки, а ми будемо ще більше розказувати про експедицію в деталях, знахідках та історіях», — розповіли археологи.
Нагадаємо, Мамай-гора — це один з найбільших в Європі могильників. Розвідані пам’ятки охоплюють періоди епох неоліту, бронзи, раннього залізного віку та середньовіччя. Зараз Мамай-гора поступово сповзає у Каховське водосховище. За останні 30 років обвалилося майже 400 метрів берега. Вчені кажуть, що зупинити процес руйнації Мамай-гори неможливо. Тому рятувальні археологічні роботи тут проводяться щороку.
Читайте також: На Запоріжжі археологи знайшли поховання часів середньовіччя — ВІДЕО