Вчора, 5 липня, в Запоріжжі відбулись громадські слухання щодо реконструкції скверу Маяковського (територія, розташована за площею Митців)
Місцева влада, в рамках ремонтних робіт, планує створити розважальну зону із батутами, ролердромом, велотреком та стаціонарним туалетом. Проєкт, який оцінюють у 34 мільйони гривень, викликав хвилю невдоволення серед мешканців, які вважають його недоцільним в умовах війни, небезпечним через розташування скверу та таким, що суперечить його рекреаційному призначенню.
Частина запоріжців виступила проти реконструкції і ініціювала громадські слухання. Групу з організації слухань очолює представниця ініціативної групи, яка збирала підписи за їх проведення — колишня директорка парку «Дубовий гай», учасниця робочої групи з розроблення концепції розвитку територій парків і скверів Запоріжжя, Вікторія Чикалова. Вона впевнена, що реконструкція скверу не тільки не на часі, а ще й має корупційну мету:
«Зараз значні зміни у зелених просторах європейських, і ширше – світових міст відбуваються через партисипативний принцип, тобто глибоке залучення громади. Наші ж проблеми в плануванні, реконструкціях і ремонтах зелених просторів виникають саме через те, що людей, які насамперед користуються цими просторами і мають що сказати, не питають і не слухають, а одразу запроваджують зміни з якоюсь іншою мотивацією від влади.
У підсумку перше, що спадає на думку громаді – що ця мотивація є корупційною, що потрібно просто зробити якийсь проєкт або запустити процес, який дозволяє отримати більше грошей у незаконний спосіб», – зазначила Чикалова.
Натомість представник влади на слуханнях – перший заступник директора департаменту освіти міськради Віталій Лисенко заявив, що саме вимоги мешканців і стали основною причиною запланованих ремонтів парків в місті. За його словами, мерія проводила відповідні соціологічні опитування, які виявили що однією з головних проблем міста минулого року був значний відтік мешканців. Це було пов’язано насамперед із тим, що в місті не працювала інфраструктура. Віталій Лисенко запевняє, що запоріжці «вдячні місцевій владі за ремонти парків.
«Ті, кого опитують, на нашу думку, не відповідають дійсності, бо опитують людей, які не відвідують ці місця. Коли я відвідую будь-який парк, де йде ремонт, до нас завжди звертаються зі словами вдячності за те, що нарешті в Запоріжжі вперше за 30 років Незалежності влада почала перейматися цими роботами. Це не масштабні реконструкції, це не проекти, які починалися ще в 2015 році. Наразі ми бачимо паркани, які огороджують площі та сквери. Ми знаємо про проєкти реконструкції Дубового гаю, площі Запорізької, яка просто стоїть огороджена парканом. Але вже є суттєві перетворення.
Кошти на ці види робіт спрямовувалися депутатами міської ради, адже саме вони від імені громадськості голосують на сесії, вирішуючи, чи спрямовувати кошти на ремонт парків, чи на заміну асфальтобетонного покриття», — каже Лисенко.
В документації чинна влада класифікує масштабні зміни в парках саме як «ремонти», а не «реконструкції». Акцент в проєктах рішень ставиться саме на встановленнях дитячих майданчиків, покриттів, ігрових комплексів, паркових ліхтарів, тротуарних плитоу, доріжок, лав, урн і зупинкових комплексів:
«Згідно з чинним законодавством, усе це є малою архітектурною групою та елементами благоустрою. Роботи з їх встановлення класифікуються як поточний ремонт. Оскільки дитячі майданчики є елементом благоустрою, не передбачається розробка окремого проєкту, введення в експлуатацію чи початок і завершення будівельних робіт. Якби ми вважали дитячий майданчик об’єктом будівництва, тоді кожна лава, урна чи зупинковий павільйон також мали б проходити через проєкти, але це, очевидно, абсурдно. Проєкти – це додаткові витрати бюджетних коштів, адже за проєкт і його експертизу потрібно платити. Комплексна реконструкція цілого простору наразі недоцільна. Найгірші приклади – це парк Гвардійський, парк Ювілейний у Хортицькому районі, площа Запорізька, яка вже п’ять років стоїть огороджена, чи парк Дубовий гай, де проєкт реконструкції розроблений, але не втілений у життя. Такі масштабні ремонти зараз точно не на часі», – сказав Віталій Лисенко.
Щодо узгодження робіт в історичних ареалах, зокрема у сквері Маяковського, який розташований в історичному районі «Соціалістичне Запоріжжя», Лисенко додав:
«Перед початком ремонтних робіт ми писали листа до обласного департаменту культури, який виконує функції органу охорони культурної спадщини. Ми отримали відповідь, що заплановані роботи у сквері жодним чином не підпадають під масштабні ландшафтні перетворення і не потребують узгодження з органами охорони культурної спадщини».
Думки присутніх в залі кардинально різнились. Зокрема, депутатка міської ради Катерина Звєрєва зазначила, що коли вона звернулася з проханням вивчити всю документацію щодо реконструкції, їй не надали документів, а відправили вивчати візуалізацію до управління капітального будівництва.
Громадська активістка Ольга Гайдаш наголосила, що, попри те, що вона має дітей, але ще немає онуків, вона виступає за те, щоб насамперед було забезпечено захист міста, а вже потім проводилися реконструкції та розваги.
На слуханнях було зареєстровано 157 осіб, з яких 152 мають право голосу. За підсумками слухань учасники прийняли таку резолюцію:
«Запропоновані роботи у сквері Маяковського є несвоєчасними в умовах повномасштабної війни, коли першочерговими мають бути витрати на підтримку обороноздатності міста, допомогу військовим та базові потреби жителів прифронтового Запоріжжя.
Пропонуємо не проводити робіт, що суттєво змінюють вигляд скверу Маяковського до завершення воєнного стану. Зокрема наголошуємо, що такі роботи мають проводитись за умови належної підготовки проектної, концептуальної та процедурної бази, яка гарантує прозорість, доцільність та безпеку таких дій».
Наступні громадські слухання з цього питання заплановані на 26 липня.
Славко Твердохліб.
Читайте також: «Перериють все»: будівник розповів, як збираються змінити сквер Митців
Запоріжці збирають підписи проти реконструкції скверу Митців: мешканці вийшли на протест ВІДЕО
Більше новин в телеграм: t.me/forpost_zp