Щорічно в третю п’ятницю вересня в Україні відзначається День пам’яті українських журналістів.
Починаючи з 2014 року, коли армія рф тимчасово окупувала півострів Крим, а також частину Донецької та Луганської областей, українські журналісти, ризикуючи власним життям, направлялися до гарячих точок, щоб показати всьому світу правду про «велику» Росію.
Після повномасштабного вторгнення, нічого не змінилося: українські журналісти продовжують виконувати свій професійний обов’язок, іноді жертвуючи власним життям. Зараз нас почули закордоном. Найвпливовіші представники медіа, які бачили чимало війн, жахаються звірствам країни-агресора.
З початку повномасштабної війни загинули 72 українських журналісти. Зафіксовано понад 500 злочинів проти журналістів та медіаорганізацій України, повідомляється на сайті Київського міжнародного університету.
14 вересня 2023 року відбулося відкриття виставки «Розстріляна свобода слова» в виставковому центрі на території Національного музею історії України у Другій світовій війні. Проект реалізувала Національна спілка журналістів України за фінансової підтримки шведської неприбуткової організації «Civil Rights Defenders». На виставці представлено матеріали, пов’язані з ризикованою роботою українських журналістів, включаючи техніку, пошкоджену під час виконання професійних обов’язків на передовій, та пам’ятні предмети, що належали загиблим та полоненим журналістам.
«Для російських агресорів журналісти є прямими цілями: їх арештовують і катують, їх вбивають. Вільна і незалежна журналістика – це пряма загроза російській пропаганді», – заявив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко