Важливу роль у створенні сприятливих умов для розвитку української економіки відіграють іноземні інвестиції. З кожним роком інвестиції з країн ЄС в економіку України збільшуються в десятки разів і держава наздоганяє своїх європейських сусідів. На даному етапі ЄС пропонує Україні модель відносин політичної асоціації та економічної інтеграції. Країна поступово застосувує впровадження європейських стандартів. На прикладі Запорізького регіону, ми покажемо результати минулої та варіанти майбутньої співпраці з угрупуванням 4-х центральноєвропейських країн: Польщі, Чехії, Угорщини і Словаччини, першочерговим завданням яких є демократичний розвиток всіх частин Європи.
8 червня в Запорізьку область із робочим візитом приїхали посли країн-членів Вишеградської групи: Надзвичайний і Повноважний посол Чеської Республіки в Україні пан Радек Матула, Надзвичайний і Повноважний посол Угорської Республіки в Україні Ерно Кешкень та Надзвичайний та Повноважний посол Словацької Республіки в Україні пан Юрай Сівачек. Європейці завітали до Запоріжжя для того, щоб ознайомитися з життям та діяльністю регіону, а також розглянути можливості подальшої співпраці Вишеградської четвірки. Співробітництво із країнами четвірки веде до європейської інтеграції та модернізації України, а також сприяє налагодженню бізнес-зв’язків. На сьогодні «Вишеградська четвірка» є символом успішної політичної та господарської трансформації, проявом зусиль країн Центральної Європи щодо співпраці в рамках загальноєвропейської інтеграції.
Співпраця з угрупуванням 4-х центральноєвропейських країн призведе до збільшення інвестицій у розвиток Запорізької області, яка зберігає лідерство в промисловому виробництві, в енергетиці, в агропромисловому секторі. Повноважні посли запевнили, що країни Вишеградської групи завжди підтримували європейські прагнення українців і готові до розширення регіональної співпраці. Європейці планують підтримати реалізацію 4-х проектів:
1) реалізація освітніх програм;
2) розвиток індустріальних парків;
3) перероблення твердих побутових відходів;
4) створення підприємств харчової промисловості.
Фото
Детальніше про задуми та перспективи запорізько-європейського співробітництва, журналіст Форпост запитав у начальника Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності ЗОДА Артура Бойко.
Артур Юрійович зазначив, що співпраця Вишеградської групи з Запорізькою області активно розвивається та вже має успішні приклади співробітництва. В регіоні працюють підприємства, які інвестують європейські країни.
Чеська Республіка
У Запорізькому регіоні працює 5 підприємств з іноземними інвестиціями, які надійшли з Чеської Республіки. Найбільшим українсько-чеським інвестиційним проектом став проект створення спільного підприємства ТОВ «Українсько-чеський завод «Запорізький електровоз» на базі ПрАТ «Запорізький електровозоремонтний завод» та Чеського локомотивобудівного підприємства «Škodatransportation A.S.», який виробляє тяговий рухомий склад для потреб залізничного транспорту. Підприємство входить до складу холдингу Škoda Holding. Локомотиви, випущені на заводі, експлуатуються в Португалії, Словаччині, Польщі, Італії, Росії, Білорусії, Україні та в інших країнах.
Проект почав реалізацію у 2013 році, загалом чеська сторона інвестувала 490 тис. євро. Починаючи із 2014 року реалізацію проекту була призупинена. Одним з основних інвесторів ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат» стала чеське Акціонерне Товариство «КСК Консалтінг» (KSK Consultinga.s.). Сума інвестицій з 2010 року становить 9 млн. грн.
Також в економіку Запорізької області підприємцями Чеської Республіки здійснювались інвестиції у наступні підприємства: Фірма «Д Пласт О.О.В.» (виробництво клею та желатину), ТОВ «ПРОФАВІА» (торгівля машинами, промисловим устаткуванням, суднами та літаками), ТОВ Торгівельно-Промислова Компанія «ПРІМЕКС»(торгівля машинами, промисловим устаткуванням, суднами та літаками). Сума інвестицій у ці підприємства склала 535 тис. грн.
Обсяги зовнішньої торгівлі товарами між Запорізькою областю та Чеською Республікою за січень-грудень 2017 року склали $84,51 мільйони:
— експорт продукції запорізьких підприємств до Чеської Республіки склав $69,42 млн., збільшившись на $18,21 млн. порівняно з 2017 роком. Основними продукціями експорту були: мiнеральнi продукти ($41,51 млн.), продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості ($7,86 млн.), недорогоцінні метали та вироби з них ($9,44 млн.), машини, обладнання та механізми, електротехнічне обладнання ($6,74 млн.).
— імпорт продукції з Чеської Республіки до Запорізького регіону склав $12,99 млн., збільшившись на $1,63 млн. порівняно з 2017 роком. Основними продукціями імпорту були: продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості ($3,48 млн.), вироби з каменю, гiпсу, цементу ($1,10 млн.), недорогоцінні метали та вироби з них ($2,25 млн.), машини, обладнання та механізми; електротехнічне обладнання ($4,15 млн.);
— зовнішньоторговельний оборот послугами між Запорізькою областю та Чеською Республікою склав $2,10 млн., збільшившись на $1,14 млн., порівняно з минулорічними показниками. Станом на грудень 2017 року, обсяг іноземних інвестицій з Чеської Республіки становив $0,39 млн., 100% з яких інвестовано в оптову та роздрібну торгівлю, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів.
Словацька Республіка
У Запорізькій області працює два підприємства з іноземними інвестиціями, які надійшли зі Словацької Республіки. Одним із найбільших інвесторів Запорізької області стала компанія Minerfina.s. (м. Братислава, Словаччина), яка з 2010 року інвестувала у модернізацію ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат» 31 млн. грн. Яскравим прикладом вдалих економічних відносин між Україною та Словацькою Республікою стало створення у 2012 році Українсько-словацької компанії ТОВ «Міла Мед», яка закуповує натуральний мед від професійних бджолярів Запорізького регіону без посередників, що дає можливість пропонувати високі оптові ціни на ринку з подальшою переробкою та експортом меду в країни ЄС. В процесі збору мед аналізується на якісні показники в акредитованих лабораторіях ЄС. Сума іноземних інвестицій склала 1 млн. дол. США.
Обсяги зовнішньої торгівлі товарами і послугами між Запорізькою областю та Словацькою Республікою за січень-грудень 2017 року склали $45,3 млн. Товарообіг між підприємствами нашого регіону та словацькими партнерами досяг позначки $40,41млн., з яких:
— експорт продукції запорізьких підприємств до Словацької Республіки склав $10,46 млн.
— імпорт продукції з Словацької Республіки до Запорізького регіону склав $29,95 млн.
Станом на грудень 2017 року, обсяг іноземних інвестицій з Словацької Республіки становив $18,95 мільйонів.
Угорська Республіка
Єдиним угорським іноземним інвестором в Запорізькій області є компанія EURO SILICATE KFT. Сума інвестицій у ТОВ «УКРСИЛІКАТ» (спільне підприємство створено у 2016 році) склала 4 млн. грн., основний вид економічної діяльності — виробництво хімічної продукції (виробництво скла).
Обсяги зовнішньої торгівлі товарами і послугами між Запорізькою областю та Угорською Республікою за січень-грудень 2017 року склали $5,34 млн:
— обсяг експорту продукції запорізьких підприємств до Угорської Республіки становив $2,38 млн., збільшившись на $0,46 млн., порівняно з 2017 роком.
— обсяг імпорту товарів і послуг склав $2,96 млн., зменшившись на $6,46 млн., порівняно з 2017 роком;
Станом на грудень 2017 року, обсяг іноземних інвестицій з Угорської Республіки в Запорізьку область становив $0,10 мільйонів.
Юлія Самусєва
Читайте також: У Запоріжжі планують впровадити ще один грантовий проект від німецького банку розвитку — фото