Через декілька днів в Україні відбудеться другий тур президентських виборів. Які б прогнози та рейтинги не були, результат може бути різним.
Якщо президентом України залишиться Петро Порошенко, то спрогнозувати, як у майбутньому буде розвиватися країна, абсолютно нескладно. Стабільність, рух у визначеному 5 років тому напрямку, економічне зростання будуть продовжуватися. За 5 років чинний Президент зумів вивести Україну на новий політичний рівень, українській владі сьогодні довіряють світові лідери та міжнародні партнери.
У якості кандидата в президенти Порошенко сьогодні відкрито говорить про все — війну, економіку, геополітику та соціальну сферу. Він часто бере участь у політичних телевізійних програмах, проводить тематичні зустрічі та все частіше спілкується з виборцями. Його політика, стратегія та плани є абсолютно зрозумілими.
Відносно прогнозованою і стабільною є сьогодні ситуація на кордонах з окупованими територіями, російські війська не просуваються далі, а це значить, поки Порошенко є президентом, в Запоріжжі, Харкові, Дніпрі та Одесі буде спокійною.
Але чи буде спокій та стабільність за президента Зеленського? Цього достеменно не знає ніхто. Кандидат продовжує гратися в мовчанку та відмовляється контактувати зі ЗМІ. Він, очевидно неготовий дати відповіді на запитання, які турбують суспільство. І тут важливим є запитання — чому? Через те, що погано орієнтується в ситуації, чи ще не знає, який напрямок буде вигідний йому та його спонсору?
Окремі питання викликають прихильники Зеленського — свою підтримку Володимиру Зеленському висловили кум Володимира Путіна Віктор Медведчук, відомий українофоб Володимир Жириновський, депутат-єдинорос Наталія Поклонська, яка у 2014 році власними руками долучилася до анексії Криму, керівник організації “Новоросія” Павло Губаєв, екс-прем’єр міністр України Микола Азаров, що у 2014 році втік з країни, низка представників російського шоу-бізнесу та проросійсько налаштованих співаків з України.
Відсутність відповідей мотивують на роздуми та пошук компетентних людей, які змогли б спрогнозувати до чого варто готуватися запоріжцям та українцям зокрема.
Журналісти Форпост звернулися до кількох осіб, думка яких є авторитетною для багатьох. Найперше нас цікавить мир та спокій на запорізькій землі, продовження реформи децентралізації, поява або зникнення інвесторів…
Роман П’ятигорець, керівник обласного осередку Комітету виборців, політичний експерт:
Поведінка та риторика кандидата у президенти Володимира Зеленського не дає можливості робити 100% точних прогнозів. На разі мало хто може чітко сказати, яким може бути президент з людини, що не орієнтується у політичних, економічних та оборонних процесах. Скоріш за все, окрім дуже великого бажання стати добрим для українців президентом, така людина має мати ще й геніальні здібності, щоб швидко все опанувати, бо ж часу на «розкачку» немає.
Втім, опираючись на ту інформацію, яку ми вже знаємо чи мали можливість побачити по телебаченню та у соціальних мережах, певні прогнози робити можна. З моєї точки зору, стабільність на запорізькій землі порушиться однією з перших. Чому? Вже сьогодні всі ті ненависники України та всього українського почали витягувати голови з піску. Ми це добре бачимо у соціальних мережах. Всі, хто має антиукраїнську позицію, але змушений був мовчати протягом 5 років, вже починають розхитувати ситуацію. У цьому контексті давайте згадаємо з чого починалася агресія Росії на сьогодні окупованих територіях. Правильно — зі створення комфортного середовища для введення військ. Воля людей і добра проросійська атмосфера згубила майбутнє для багатьох українців. Навряд вони тоді думали про наслідки, але сьогодні в них повна депресія, психологічний та моральних занепад, соціальна прірва. Не вірите? Спитайте у тих людей, які мають родичів на окупованих територія! Скажіть, ми готові до такого сценарію на Запоріжжі?
До того ж, враховуючи манеру спілкування та необізнаність кандидата Зеленського, мені слабо віриться, що він зможе заручитися підтримкою світових лідерів і частині оборони України та продовження санкції для окупанта. Україна, швидше за все залишиться сам на сам зі своїм горем. Що тоді?
Одразу після обрання президента України, Верховна рада розглядатиме закон про мову, враховуючи яким є склад депутатів, слід розуміти — закон буде прийнятим. Його відправлять на підпис президенту. Якщо ним буде Зеленський, то враховуючи його попередню риторику ми розуміємо — закон він не підпише, або злукавить і відмовиться від раніше сказаного. Якщо не підпише, люди повстануть, бо надто багато за 5 років загинуло тих, хто боровся за ту ж мову, віру, власний шлях. Українці зради не пробачать і я у цьому впевнений.
Протягом останніх років, навіть незважаючи на те, що Запоріжжя є прифронтовою областю, тут з’являються реальні та потенційні інвестори. Ми маємо розуміти, що самі по собі нізвідки вони не з’явилися, це теж результат впроваджених програм та проведених нинішньою владою переговорів. Цей шлях треба продовжити, але для цього має бути політичний досвід та компетентна команда. Така є в Зеленського? Нема! То на що опираючись, його виборці вірять, що він принесе позитивні зміни? — розказав у бесіді Роман П’ятигорець.
Вадим Свириденко, ветеран АТО, чоловік, який під Дебальцевим ледь не втратив життя, яких поховав командира та десятки побратимів. Сьогодні відповідає за реабілітацію бійців АТО та ООС:
Мені би дуже хотілося залізти цій людині в голову та дізнатися, що він замислив насправді. А ніхто не знає, що у голові Зеленського.
Президент, який продовжує сміятися і створювати шоу, коли суспільство вимагає чітких відповідей може підійти лише тим, хто його обрав. Його «приколи», нахабність, зверхність до питань армії ніяк не «пришиєш». Там так не підходить! Так само цього не будуть терпіти світові політичні лідери. Сьогодні ми маємо підтримку світу з питань безпеки та оборони, маємо фінансову підтримку і це, беззаперечно, результат переговорів та важка праця чинного Президента.
У великій політиці театральна гра не підійде, треба буде думати глобально та конструктивно. Чи може так Зеленський? Я думаю ні, тим паче, враховуючи, хто за ним стоїть та чого його спонсор хоче. Якщо говорити про ризики для України, що можуть бути з Президентом Зеленським, то це – втрата підтримки світових лідерів та зупинка розвитку країни це мінімально, максимально – просування окупантів далі, в Запоріжжя, Дніпро, Харків…
Що стосується економіки та продовження впровадження реформ, то тут треба розуміти одне найважливіше — реформи мають закінчити ті, хто їх розпочав. Бо вони знають усі нюанси, вони самі писали стратегії, вели переговори та планували. Якщо Зеленський захоче продовжити реалізацію реформ, то йому і його команді знадобиться мінімум два роки, щоб все збагнути та розібратися, а це пригальмує процес. Якщо ж ні — тоді взагалі горе, бо країну знову будуть колихати зміни, але в іншому напрямку. В такому разі варто готуватися до нестабільності, зростання вартості долара, нових правил вигаданих новини людьми» — припустив Вадим Свириденко.
Ігор Артюшенко, лідер запорізького Майдану Гідності, сьогодні — народний депутат України:
«Російський агресор вкрай зацікавлений в зміні Президента, влади України, вектору розвитку нашої держави. Чим слабшим буде Глава держави, тим більше в них можливостей для агресії. Президент, якого не будуть поважати в армії, який не користується повагою серед наукових еліт та моральних авторитетів нації, президент, який не зможе об’єднати еліти для протидії агресору, як я вже сказав — їм дуже доречний і вигідний, тому, що вся держава буде вкрай слабка. Це до речі дуже помітно, як агітують фактично за кандидата Зеленського. Відео-звернення Губарєва, Поклонської, Жириновського, Зюганова, тобто фактично всі ці проросійські еліти зайняли чітку позицію, їм необхідна зміна влади для продовження агресії проти держави України: Президент буде слабкий, він не зможе організувати українське суспільство, чим вони і можуть скористатися .Плани відносно активізації проросійських сил нікуди не зникали, і сюди входять не тільки тимчасово окуповані території Донбасу і Криму, а й Запоріжжя, Харків, Одеса, Миколаївщина та Херсонщина» », — розповів Ігор Артюшенко.
Андрій Хімічев, ветеран АТО, голова Ради ветеранів АТО при Запорізькій обласній адміністрації:
Не хочу розводити сьогодні філософські роздуми з приводу того, що робитиме з країною та українцями Володимир Зеленський. Моє бачення полягає в наступному — людина, яка висміює Україну та все українське. Яка сміялася з тих, хто віддав свої життя за європейське майбутнє України, не може принести нічого хорошого, бо вона вже на старті є носієм карми.
Я був на війні і бачив, як гинуть побратими, а потім повернувся до мирного життя і жахнувся — в українців усвідомлення війни немає, вони не розуміють, що це таке і не знають ціну миру. Більшість думає легковажно — а, гірше не буде. Я скажу — дуже ймовірно, що таки буде! Якщо людей не може вберегти навіть інстинкт самозбереження, то на розум годі й сподіватися. Путін чекає слабкого президента України, того, кому можна навішати локшини, щоб скористатися недосвідченістю. Ми бачили ситуацію в акваторії Азовського моря зовсім нещодавно, а це дає нам підстави вважати, що подальше просування військ окупантів, якщо воно буде, розпочнеться саме із Запорізької області. — попередив Андрій Хімічев.
Віталій Жадько, професор філософських наук:
Я можу сказати, як науковець, український народ сповідує дитячу форму мислення — віру в диво. Кожен, хто сьогодні проголосував за Зеленського хоче вірити, що він стане рятівником України і всім одразу стане добре, без докладання зусиль. Найлегше, що можна робити, це сподіватися на краще і нічого не робити для того покращення. На українцях протягом останніх півроку добре відпрацювали ефект присутності, вони подивилися фільм і чомусь вирішили, що буде так, як у фільмі. Ці люди забули, що треба подумати логічно і тверезо.
Особисто я, якщо Зеленський стане президентом, не очікую нічого хорошого. Бо немає підстав очікувати. Щоб робити якісні зміни в країні треба мати належну освіту, добру професійну команду, розуміння тих процесів, що зараз відбуваються. У Зеленського усього цього немає. Хай мене правильно зрозуміють його прихильники. Зеленський критик і комік, не більше, а в країні тривають реформи, які треба продовжувати і нависла вже давно агресія, яку треба стримувати. Якби ж українці цікавилися історією, не лише України, то аналізувати було б простіше. В економічно розвинених країнах зміни робити спеціалісти, не шоумени чи жартуни. Надіятися нема на що, згадаєте мої слова і вже найближчим часом….