Якби би дивно це не звучало, але з 15 березня 2018 року українці не зможуть направити до моргу тіло померлого без дозволу судді. Вочевидь, інформація, яка стрімко набирає популярності в мережі, стосується тих осіб, які померли від насильницької смерті.
Так звані «поправки Лозового» до Кримінального процесуального кодексу України ще не почали діяти, а люди вже обурюються, звичайним «смертним» ці «новинки» здаються знущанням. Інформація у ЗМІ дуже заплутана, тому людям важко розібратися, що ж насправді буде відбуватися.
Згідно з нововведеннями, морги не матимуть права приймати тіло, а тим паче проводити судово-медичну експертизу, без дозволу. Це стосується тих випадків, стосовно який порушено кримінальні справи у зв’язку з виявленням на тілі померлого слідів насильницької смерті.
Раніше, коли людина помирала, родичі викликали швидку допомогу, яка мусила констатувати смерть та слідчо-оперативну групу, яка відкривала кримінальне провадження і відправляла тіло до моргу, для проведення судово-медичної експертизи. Зараз відправляти тіло на експертизу, без дозволу на те судді, оперативники не зможуть. Для цього доведеться почекати до 72 годин, протягом цього часу суд має видати дозвіл. Де, у цей час повинно бути тіло, не зазначається, мабуть у себе вдома, — пише сайт РБК
Якщо уявити сценарій за найгіршими розкладами, то тіло померлого повинно чекати вдома 3 доби (72 години), далі процедури в моргу та всі потрібні обряди, а це ще доба або дві. У результаті, померлий змушений буде чекати близько п’яти днів, щоб його душу упокоїли.
Нововведення до КПК передбаченні для того, щоб скоротити строки розслідування справ. Для розслідування особливо важких кримінальних справ тепер буде відведено 18 місяців, середньої тяжкості — 12 місяців, а дрібні злочини — півроку.
Екс-заступник начальника Головного слідчого управління МВС України Григорій Мамка застерігає про шквал негативу та скарг від родичів померлих, пише РБК-Україна
«Що робити з трупом? Ніхто не розуміє, де він буде лежати. У домашніх умовах утримувати неможливо. Без рішення суду морги приймати тіло для проведення розтину і першочерговим судово-медичної експертизи не будуть. Якою б смертю не померла особа: природною чи насильницькою. Якщо людину вбили, взагалі завал: поки будуть чекати дозвіл на експертизу, втратять докази. Думаю, що отримаємо великий шквал скарг родичів, які будуть ображені тим, що тіла не приймають в морги «, — стверджує Мамка.
Якщо опиратися на точку зору юристів, то виходить, що на темі нововведень до Кримінального процесуального кодексу України спекулюють. І нічого страшного у нових правилах немає, все візуально буде відбуватися як і раніше і українці не повинні відчути дискомфорту з цього приводу.
«Все буде відбуватися як і раніше, після приїзду слідчих, — тіло відправлятимуть до моргу. Раніше судово-медичну експертизу проводили за постановою слідчого, а тепер має бути рішення суду. З поточних питань слідчий завжди замість судді готував постанову і у межах 2 годин отримував її з печаткою та підписом. Все буде відбуватися як і відбувалося до 15 березня, поки роблять розтин — готують документи. Проблеми виникатимуть лише у святкові дні» — прокоментував зміни до КПК юрист Сергій Лишенко.